FOTOKOMÓRKA

Moderatorzy:
    pinot AgnesO

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

22/10/13 od AgnesO
W temacie: HISTORIA FOTOGRAFII

Historia aktu w fotografii

Trudno określić dokładnie, w którym roku powstała fotografia aktu. Okres pierwszych zdjęć o takiej tematyce przypada prawdopodobnie na lata 30-te i 40-te XIX wieku.

(Félix-Jacques Moulin)

Jednym z pierwszych fotografów aktów był francuz Felix-Jacques Moulin. Założył on swoje studio w 1849 roku w Paryżu, na Montmartre. Studio nie różniło się niczym od innych. Moulin zajmował się głównie sprzedażą zdjęć. Ale nie tylko. Tworzył on wspaniałe dagerotypowe akty znane do dziś. Jego zdjęcia były tak popularne, że prawdopodobnie mógłby dzisiaj uchodzić za jednego z najzdolniejszych i najbogatszych fotografów w historii. Niestety, w tamtych czasach sztuka aktu dopiero się rozwijała i podlegała jeszcze licznym zakazom. Szczególnie akty młodych dziewcząt. Moulin bowiem specjalizował się w aktach czternasto i piętnastolatek, które zapraszał do swojego studia. Skutkiem tego, było, w 1851 roku, zamknięcie jego studia i skonfiskowanie zdjęć przez policję.

Mniej więcej w tych samych latach, tworzył urodzony w 1800 roku Jean Louis Marie Eugène Durieu. Miał nieco więcej szczęścia niż Moulin, jego prace nigdy nie zostały skonfiskowane. W 1854 roku wykonał cykl 32 aktów przy współpracy z malarzem Eugène Delacroix. Durieu tworzył dla artysty akty, które miały być dla niego inspiracją. Współpraca ta, przyniosła fotografowi rozgłos, a jego prace były wielokrotnie wystawiane.

(Jean Louis Marie Eugène Durieu)

 

(Jean Louis Marie Eugène Durieu)

Fotografia aktu rozwijała się dalej wraz z przybyciem do Paryża w 1929 roku Brassaï - węgierskiego artysty, który naprawdę nazywał się Gyula Halász. Początkowo zajmował się dziennikarstwem. W pewnym momencie gazeta Minotaure poprosiła aby wykonał kilka zdjęć artystów w ich pracowniach i tak rozpoczęło się jego fotograficzne życie wśród geniuszy malarstwa i innych cenionych artystów. Fotograf mimo wykonywania wspaniałych aktów przypominających malarstwo albo rzeźbę, zasłynął ze swoich nocnych fotografii. Niesamowicie operował światłem i cieniem. Jest uznawany za prekursora fotografii ulicznej, ale oczywiście przyczynił się także do rozwoju sztuki aktu.

(Brassai)

Dziś, kiedy mówimy o nagiej fotografii najczęściej wymienianym artystą jest Helmut Newton. Jego zdjęcia niewątpliwie stanowią rewolucję dla kategorii aktu. To coś, czego nigdy wcześniej nie było - zmysłowość połączona z ekspresją, ale bez wulgarności. Na temat tego artysty chciałabym wkrótce poświęcić oddzielną notatkę.