"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

14/07/14 od ruda
W temacie: Bułgaria

Zielona Riła

Bułgarskie pasmo górskie Riła przypomina trochę nasze rodzime Tatry, lecz jest tam nieco bardziej zielono, stąd określenie Zielona Riła. W górach tych zazwyczaj nie ma problemu z dostępem do wody, co przekłada się również na występowanie większej ilości różnego rodzaju roślin, które przyozdabiają skaliste zbocza. Co więcej, sama nazwa - Riła, oznacza 'góry wodne' - znajdują się tam bowiem rozliczne jeziora (180), źródła, mokradła i potoki.

Riła to również najwyższy masyw górski na Półwyspie Bałkańskim, a wszystko dzięki szczytowi Musała (2952m n.p.m.), który jest zarazem najwyższym szczytem całych Bałkanów.

Masyw ten położony jest w południowo - zachodniej części Bułgarii, w bliskim sąsiedztwie innych pasm górskich, m.in. Pirynu czy Rodopy. Stąd wielu turystów decyduje się na kilkudniowe a czasami parotygodniowe wędrówki po kolejnych, bułgarskich masywach tego regionu. U podnóża Riły znajdziemy liczne miejscowości turystyczne, jak choćby Borowiec, Semkowo czy Maliowicę. W regionie tym położony jest również przepiękny Monastyr Rilski. Warto też dodać, że w Rile jest sporo schronisk, ale można też nocować na dziko pod namiotem, pamiętając oczywiście o pozostawianiu po sobie gór w takim stanie, w jakim je się zastało.

W drodze na Maliowicę - zielone zbocza Riły W drodze na Maliowicę - zielone zbocza Riły (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Ścieżka wśród traw Ścieżka wśród traw (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Dzikie konie na zboczach Riły Dzikie konie na zboczach Riły (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Jedno z rilskich jezior Jedno z rilskich jezior (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Widok w stronę Musały - najwyższego szczytu Bałkanów Widok w stronę Musały - najwyższego szczytu Bałkanów (ruda, http://balkanyrudej.wordpre...)

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq