"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Rilski Monastyr

bułgarska perełka

U stóp zielonego, górskiego pasma Riła znajduje się swoista perła Bułgarii, czyli Rilski Monastyr. Położony raptem 120km od Sofii jest jednym z ważniejszych miejsc, jakie powinno odwiedzić się w zachodniej części tego bałkańskiego kraju. 

Sam monastyr został założony w X wieku przez pustelnika - św. Iwana Rylskiego w miejscu odległym od obecnej lokalizacji o jakieś 4km. Aktualne położenie zabudowań zostało wybrane w średniowieczu, przez feudalnego władcę (Chrelio) tutejszych terenów, który w 1335 roku wniósł wieżę obronną, a tuż obok okazałą cerkiew. Najwyższe piętro wieży Chrelio przeznaczył na rodzinną kaplicę, która bogato została ozdobiona freskami. Zbudowana w średniowieczu cerkiew przetrwała do XIXwieku, kiedy to została zburzona, a na jej miejsce postawiono nową (p.w. Świętej Bogurodzicy). Oczywiście z poprzedniej świątyni zachowało się kilka rzeczy, m.in. pięknie zdobione drzwi ołtarzowe oraz tron Chrelia, a także dwie średniowieczne ikony (św. Arseniusza oraz św. Iwana Rylskiego).

Monastyr Rilski i góry Riła w tle Monastyr Rilski i góry Riła w tle (Raggatt2000, CC BY-SA 3.0, http://en.wikipedia.org/wik...)

 

W trakcie tureckiego panowania, Monastyr Rilski stanowił najważniejsze miejce religijne zniewolonej Bułgarii. I choć był często najeżdżany i plądrowany, to ciągle się odbudowywał, a wszystko dzięki wyjątkowej ofiarności mnichów.

Oczywiście klasztor wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Osoby spragnione ciszy i spokoju oraz chcące zakosztować klasztornego życia mogą w monastyrze przenocować, w specjalnie przygotowanych celach. Oprócz tego, na terenie Monastyru Rilskiego funkcjonuje muzeum, w którym można obejrzeć m.in. ikony, naczynia liturgiczne, szaty, monety i inne pamiątki z życia tego miejsca. Na szczególną uwagę zasługuje misternie zdobiony krzyż wykonany przez mnicha Rafaila.

  Monastyr Rilski jest przesycony kolorami Monastyr Rilski jest przesycony kolorami (ruda, https://balkanyrudej.wordpr...)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq