"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/04/11 od nat
W temacie: Bułgaria

O bułgarskiej wsi

czyli o miejscach do których się tęskni

Przy ulicy ustawione plastikowe stoliki. Siedzą panowie i piją Skopsko. Dalej domek - skansen w stylu architektonicznym charakterystycznym dla regionu Dobrudży. Jeszcze cerkiewka, dom kultury, sklep, szkoła…i już cały Garvan. Spędziłam tam dwa tygodnie i było mi  tak dobrze jak nigdzie indziej potem.

Garvan jest niewielką wioską na północy Bułgarii, położoną niedaleko naturalnej granicy z Rumunią jaką jest Dunaj. Teren jest pagórzasty, po ulicach szwędają się owce, rakija leje strumieniami, a szopska sałata smakuje najlepiej na świecie.


Co mnie tam urzekło to przede wszystkim ludzie.
Pani sołtys, która zaprosiła nas na kolację mocno zakrapianą rakiją, jej córka, która śpiewała nam cudne bułgarskie pieśni o cyganach, panie z koła gospodyń z którymi zatańczyłam moje pierwsze w życiu horo - najpierw w sali domu kultury, a potem w malutkim barze, Zdravko i jego koń Sabota, którzy wozili nas po okolicy kolorowym wozem, pan, który z płaczem(wywołanym jak przypuszczam ilością wypitej rakii) twierdził, że mnie kocha bo przypominam mu jego zmarłego… syna, wreszcie rybacy z wioski rybackiej nad Dunajem, którzy przygotowali dla nas obiad i zabrali na wycieczkę swoimi łodziami na jedną z dunajskich wysepek.

W Garvan można zobaczyć jakie są początki tytoniu. Czyli począwszy od zielonego liścia, które gdy są już zebrane ludzie nawlekają na sznurek, by potem mogły suszyć się pod daszkiem szałasu. Co prawda o ile zdążyłam się zorientować cały proceder nie jest do końca legalny, ale o ile nie robi się zbyt wielu zdjęć już na terenie gdzie tytoń jest magazynowany – to nikt nie będzie się denerwował z powodu waszej obecności.

Przez wieś, wzgórza, obok rzeki i rybackiej wioski prowadzi szlak turystyczny. Mieszkańcy starają się by zachęcić turystów do rowerowych wycieczek po okolicy. A ogromna to przyjemność pędzić na rowerze z żółtego wzgórza, w zieloną wioskę w dole, mijając pola słoneczników, lasy i szumiący Dunaj.
  • garvanskie owieczki garvanskie owieczki (nat)
  • Suszący się tytoń Suszący się tytoń (nat)
  • Sabota Sabota (nat)
Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq