Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
  Agata Antisaina
Autorzy strony:
  Agata Antisaina
Subskrybenci:
  SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

06/07/11 od szaffi
W temacie: Góry górą

Istebna

Czy słońce czy deszcz - nigdy się tu nie nudzę

Miałem tu przyjechać tylko raz bo nie sądziłem, że mi się spodoba. To było 5 lat temu. I praktycznie co rok tu powracam. Wynajmuję zawsze ten sam "Dom pod Jemiołą" (zdecydowanie polecam) - http://www.istebna.net. Dom znajduje się na skraju Istebnej a jednocześnie raptem 800 metrów od centrum.

Przyjechaliśmy w środę wieczorem (29.06) i wyjeżdżamy stąd w najbliższą sobotę (9.07). Niestety od przyjazdu aż do poniedziałku lało non-stop. We wtorek padało z przerwami i dopiero dzisiaj (środa) nie pada.

Na szczęście deszcz mi tu nigdy nie przeszkadza. Dom jest duży (miejsc noclegowych i łóżek jest tu nawet na 12 osób) i z ładnym ogrodem (część widać na zdjęciach). Gdy pada, to palę w kominku. Gospodyni zawsze zostawia bardzo dużo wysuszonego drewna więc palić można na okrągło. Po dwóch dniach patrzenia w ogień (co mnie kompletnie wyluzowuje i pozwala spowolnić tempo) dopiero zaczynam się zastanawiać co można byłoby zrobić :)

W tym roku zaczęliśmy wycieczką do pobliskiego lasu (200 metrów) na jagody. Tradycyjnie też wykorzystuję pobyt tutaj do pobiegania po górach. Różnice wzniesień są tu kolosalne (może wrzucę charakterystykę tras po powrocie do domu) - trening siłowy zapewniony. Nawet jak leje, to przyjemnie posiedzieć jest na zadaszonym tarasie i popatrzeć na zielone góry.

Z miejsc, które warto tu i w okolicy odwiedzić polecam:

1) Trójstyk - czyli miejsce, w którym stykają się trzy granice: polska, czeska i słowacka. Autem można dojechać do Jaworzynki i stamtąd kilkaset metrów na piechotę asfaltową drogą do Trójstyku. Na miejscu jest mostek, którym można przedostać się na stronę słowacką, jak również zadaszone miejsca odpoczynku. W ładną pogodę dzieciaki mogą sie wyhasać na łące. Warto zabrać koszyk z jedzeniem i zrobić sobie piknik.

2) Gdy pogoda jest brzydka, to polecam wycieczkę do Wisły do Aqua Parku w Hotelu Gołębiewski. Dorośli 30 zł za 1,5h a dzieciaki 15 zł. 5 zł za każde następne 30 minut. Liczne baseny (także z falami uruchamianymi co pół godziny), zjeżdżalnie, solanki, sauna, jaskinia lodowa.

3) A gdy pogoda jest ładna, to polecam wycieczkę do "Leśnego parku zabaw" w Ustroniu. To takie trochę leśne "safari", gdzie dzieciaki (i nie tylko) mogą pogłaskać prawdziwe leśne i górskie zwierzęta. Park urządzony iście europejsko. Można nabyć także torby karmy, którą legalnie można karmić kozy, kozice, sarny, łosie, króliki i wszelkie inne zwierzaki. Super atrakcją są pokazy lotów drapieznych ptaków (orły, sokoły) - chyba tylko dwa pokazy dziennie. Dojazd tam jest bardzo łatwy: po wjeździe do Ustronia należy się kierować najpierw na dworzec PKP a potem na Hotel Belweder (najwyżej położony).

4) Koniaków ze "słynnymi na cały świat" koronkami. Nie trzeba tych koronek szukać. Wystarczy przejechać drogą z Istebnej do Koniakowa by zobaczyć liczne reklamy rękodzieł :-)

5) Trasy rowerowe - ja miłośnikiem jazdy na rowerze nie jestem, ale z tego co widzę trochę osób jeździ tu na rowerach. Jest kilka szlaków rowerowych o długości nawet czterdziestu kilku kilometrów po górach.

6) No i pewną atrakcją którą warto zobaczyć jest górska rezydencja Prezydenta RP, do której wiedzie wąska droga pomiędzy Wisłą a Kubalonką (przełęcz pomiędzy Wisłą i Istebną). Na Kubalonce spotykają się trzy drogi: jedna wiedzie do Istebnej, druga do Wisły a trzecia też do Wisły (z tym że to Wisła Malinka lub Czyrne). Tą ostatnią drogą zjeżdża się do rezydencji Prezydenka RP (ulica Zameczek). Ładna, widokowa trasa na której mieści się tylko jedno auto. Wymijanie możliwe jest tylko w specjalnych, poszerzonych miejscach. Jest ich raptem z 10 na całej kilkunastokilometrowej trasie więc jest całkiem zabawnie jeśli spotka się auto jadące z naprzeciwka.

7) Jadąc powyższą trasą do Wisły przejeżdża się koło zapory postawionej na rzece Wiśle. Dla dzieciaków atrakcja.

8) A no i w samej Istebnej warto odwiedzić jeszcze kościółek z 1794 r. Bardzo klimatyczny. Msze w niedziele wakacyjne odprawiane są tutaj o godz: 7:00, 8:30, 10:00, 11:30 i 16:30.

Jeść najlepiej w Centrum. Polecam restaurację "Leśniczówka" zaraz przy urzędzie gminy. Dobre, regionalne jedzenie. Ale są też smakołyki ogólnoświatowe typu "frytki".

UWAGA: Zdjęcia wgram później - niestety Istebna jest na granicy zasięgu i transmisja danych z komórki strasznie się tu ślimaczy.  • Zapora na Wisełkach Zapora na Wisełkach
 • Kościół Istebna 4 Kościół Istebna 4
 • Kościół Istebna 3 Kościół Istebna 3
 • Kościół Istebna 2 Kościół Istebna 2
 • Kościół Istebna 1 Kościół Istebna 1
 • Dom pod Jemiołą 5 Dom pod Jemiołą 5
 • Dom pod Jemiołą 4 Dom pod Jemiołą 4
 • Dom pod Jemiołą 3 Dom pod Jemiołą 3
 • Dom pod Jemiołą 2 Dom pod Jemiołą 2
 • Dom pod Jemiołą 1 Dom pod Jemiołą 1
 • Istebna - widok 1 Istebna - widok 1
 • Mapka okolic Istebnej Mapka okolic Istebnej
 • Istebna - widok 2 Istebna - widok 2