Na Mazowszu

Jeśli chcesz umieścić swój obiekt w naszym katalogu bądź założyć własną stronę w serwisie bywajtu.pl, napisz do nas
Obiekty ostatnio dodane do katalogu:

Bierzewice

Bistro Bagatelle

Budy Grabskie

Grabskie Sioło


Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Na Mazowszu


Ciekawe miejsca, historia, agroturystyka na Mazowszu i w bliskiej okolicy Mazowsza.

Popowo

Świetne miejsce na odpoczynek pod Warszawą

 
Większość ludzi uciekających na weekend na północ od Warszawy wybiera Zalew Zegrzyński, jako miejsce, gdzie można dobrze zjeść i popływać, zarówno wpław jak i żaglówką. Jednak dla tych, którzy lubią w spokoju pogrillować na łonie natury, lub zwiedzić okolicę rowerem czy łódką, polecam ciekawsze miejsce, leżące koło dziesięciu kilometrów za coraz bardziej zatłoczonym Zegrzem. Dojechać nie jest trudno. Kierujemy się na Zegrze (np. przez Nieporęt), dalej do Serocka (swoją drogą urocze miasteczko), w Wierzbicy skręcamy w prawo na Wyszków, przekraczamy most i po kilku kilometrach mamy skręt w prawo na Popowo.

Popowo leży nad Bugiem, choć należy zaznaczyć, że są dwie  miejscowości o nazwie Popowo: Popowo Parcele i Popowo Kościelne (ostatnio zauważyłem nowe: Popowo Letnisko). Popowo Parcele to kilkanaście gospodarstw i kilkaset niewielkich działek, a wszystko to nad rozlewiskowym Bugiem. Popowo Kościelne leży nad zarośniętym trzciną zakolem Bugu.
 

Bug - Na wysokości przystani w Popowie Parcele Bug - Na wysokości przystani w Popowie Parcele (Kuba Oficjalski)

 
Ponieważ Bug wylewa, wzdłuż jego brzegów pociągnięto dawno temu wał przeciwpowodziowy, który jest jednak coraz bardziej "spłaszczany" przez traktory i stada krów. Dopiero dalej na zachód, w Kani Polskiej (oddzielna notatka) nabrzeże prezentuje się jak trzeba (ok 3 metrów wysokości). Ale spacer zielonym wałem w Popowie również cieszy oko. 
 

Popowo Parcele - Wał przeciwpowodziowy Popowo Parcele - Wał przeciwpowodziowy (Kuba Oficjalski)

 
 

Bug - Widok z wału Bug - Widok z wału (Kuba Oficjalski)

 
Jeśli udamy się wałem na wschód, dojdziemy do starej przystani, gdzie można wynająć kajaki i rowery wodne, wypić kawę, zjeść lody, korzystać z placu zabaw, no... i łowić ryby, w które Bug obfituje.
 

Popowo - stara przystań - Widok na Bug. W oddali widać kościół w Popowie Kościelnym Popowo - stara przystań - Widok na Bug. W oddali widać kościół w Popowie Kościelnym (Kuba Oficjalski)

 
Idziemy dalej, w kierunku widocznego na zdjęciu kościoła. Istnieją dwie drogi. Jedna, asfaltowa, stosunkowo mało uczęszczana i ciut dłuższa. Druga, błotnista i okresowo zalewana, bezpośrednio wzdłuż brzegu akwenu. Idąc tą drugą ciągle mamy widok na położone na skarpie Popowo Kościelne. 
 

Popowo Kościelne - Widok znad wody Popowo Kościelne - Widok znad wody (Kuba Oficjalski)

   

Popowo Kościelne - Widok z "błotnistej drogi" Popowo Kościelne - Widok z "błotnistej drogi" (Kuba Oficjalski)

 
W Popowie Kościelnym (spacer z nie powinien przekroczyć pół godziny) polecam zatrzymać się na lody w sklepie-barze "U Pawła", z ładnym widokiem na rozlewisko. Dla miłośników ptaków: na podmokłych łąkach pod Popowem licznie pojawiają się czaple i żurawie, oraz dużo ptaków, których ja (laik) rozpoznać nie umiałem :).

Na początku wspomniałem, że Popowo to świetne miejsce do grillowania. I nie jest inaczej. Właściwie cała okolica Bugu to zielone łąki, na których można rozbić bez problemu namiot, postawić grilla i cieszyć się świeżym powietrzem i ciepłą  rzeką. Na wysokości Popowa Parcele jest wyspa, połączona ze stałym lądem groblą wystarczającą dla samochodów - świetne miejsce do wędkowania i grillowania.