Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

02/08/11 od Jacub
W temacie: Góry górą

Pogórze Kaczawskie

Idealne miejsce dla osób szukających wypoczynku na łonie natury i geoturystów.

Pogórze Kaczawskie znajduje się w północnej części Sudetów. Przez wielu bywa nazywane „Krainą wygasłych wulkanów” ze względu na sporą ilość nieczynnych pozostałości wulkanicznych. To jedna z cech geoturystyki – zwiedzania miejsc interesujących z geologicznego punktu widzenia.

Najwyższa jest Ostrzyca – dawny wulkan o wysokości 501 m n.p.m. Jest to jedna z sudeckich gór o największym uroku. Po zdobyciu wierzchołka można podziwiać przepiękny widok na rozciągające się dookoła wsie, lasy i Góry Kaczawskie.

Innym ważnym punktem na mapie tego regionu jest Grodziec – stary wulkan (389 m) z zabytkowym zamkiem: zjawiskową, gotycko-renesansową twierdzą obronną tego regionu. Ze szczytu Grodźca widać pasma Karkonoszy.

Następny wulkan – Wilkołak (367 m) – posiada bardzo charakterystyczny kształt sterczącego „zęba”. Wilkołaka otacza rezerwat geologiczny Wilcza Góra, graniczący z kamieniołomem. W związku z tym od lat trwa tu spór pomiędzy obrońcami natury i zwolennikami przemysłu – ci pierwsi nie życzą sobie coraz większej ekspansji kamieniołomu, z kolei drudzy walczą o zlikwidowanie rezerwatu.

Z ciekawych miejsc znajdujących się na terenie Pogórza Kaczawskiego warto wymienić jeszcze dwie, powstałe w piaskowcach jaskinie – Wilczą i Niedźwiedzią Jamę, malowniczą dolinę Kaczawy, oraz inne, wygasłe wulkany: m.in. Bazaltowa Góra i Lataj. Warto zwiedzić również znajdujący się we wschodniej części Park Krajobrazowy Chełmy: mieści się tu Centrum Edukacji Ekologicznej „Salamandra”, gdzie w niewielkim muzeum możemy poznać sporo ciekawostek na temat regionu.

W jednej z miejscowości Szlaku Wygasłych Wulkanów – Myśliborzu – cennym obiektem przyrody są skałki: Maczuga, Skałka Olbrzyma, Paprotnik, Czubatki… Dookoła porośnięte przez chronione gatunki roślin, na przykład paproć języcznik. Szczegóły dotyczące pereł flory i fauny umieszczone są na licznych tabliczkach informacyjnych.

Pogórze Kaczanowskie to region stosunkowo mało eksplorowany przez turystów. Dlatego może okazać się wspaniałym miejscem dla ludzi ceniących wycieczki przez szlaki natury, oraz wypoczynek z dala od zgiełku tłumu. Zwiedzanie i relaks - amatorów tych haseł może skusić obszar znajdujący się pomiędzy Jelenią Górą i Legnicą. Czy warto? Dla wszystkich miłośników przyrody nawet kilka dni w tym atrakcyjnym regionie okaże się strzałem w dziesiątkę.

  • 1 1 (w)
  • 2 2 (w)
  • 3 3 (w)