Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Góry Stołowe

Są częścią Sudetów rozpościerając się zarówno w Polsce, jak i w Czechach. Wyglądają inaczej niż inne góry. Wyłaniają się z horyzontu niemal pionowymi ścianami z jednej strony, a z drugiej wznoszą się lekko w górę. Góry płytowe są ewenementem na skalę europejską. Nazywane "stołowymi" ze względu na ich ukształtowanie, chociaż słyszałam również inne koncepcje pochodzienia tej nazwy.

Widok ze Szczelińca Widok ze Szczelińca (Barbara Ciach)

Od lat dziewięćdziesiątym na ich terenie jest Park Narodowy. W jego obrębie można poruszać się jedynie po wyznaczonych szlakach. Zawsze nie mogłam tego przeboleć - szczególnie na Szczelińcu. Jego rozległy, płaski wierzchołek pełen jest labiryntów i innych fascynujących miejsc. Dostęp do nich ogranicza jedynie szlak, a czasami nawet płotek.

Zalew w Radkowie Zalew w Radkowie (Barbara Ciach)

Sądzę, że wchodzi tu w grę nie tylko kwestia ochrony przyrody, ale również bezpieczeństwa. Niektóre ze skał nie są stabilne, a nie trudno zrobić sobie krzywdę w terenie, gdzie w każdym momencie można spaść ze skały czy chociażby mocno się potłuc.

Na najwyższy szczyt Gór Stołowych można wejść z różnych miejsc np. Pasterka, zalew radkowski, Karłów. Najbardziej popularne i  jednoczeście najkrótsze wejście, znajduje się od strony Karłowa. Poradza sobie z nim nawet dzieci i ludzie z bardzo kiepską kondycją. Na sam szczyt prowadzą schody i specjalnie przygotowane poręcze. Wejście z Parterki i Radkowa jest bardziej czasochłonne.

Nagrobek w Pasterce Nagrobek w Pasterce (Barbara Ciach)

Na tym terenie istnieje kilka uzdrowisk: Duszniki-Zdrój, Polanica-Zdrój, Kudowa-Zdrój.Każda z tych miejscowości jest niepowtarzalna i warta odwiedzenia z różnych względów. To w nich lub niedaleko nich jest Muzeum Papiernictwa, kościół z amboną w kształcie wieloryba, kaplica czaszek, tor saneczkowy...

Jednak atrakcje niemal dla każdego znajdziemy nie tylko w dużych miastach uzdrowiskowych. Warte odwiedzenia są również te małe, często zapomniane. Góry Stołowe, to takie miejsce, gdzie nawet w najbardziej odległym i zapomnianym miejscu można odkryć niesamowite rzeczy - od pamiątek po minionych wiekach po wspaniałą przyrodę ożywiona i nieożywioną.

 

  • Zalew w Radkowie Zalew w Radkowie (Barbara Ciach)
Notatki o podobnych miejscach: