Na wirsycku
7 osób
Moderatorzy:
    Agata Antisaina
Autorzy strony:
    Agata Antisaina
Subskrybenci:
    SKIP Agata Atavus Antisaina AgnesO ruda Maciej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

21/10/13 od Antisaina
W temacie: Góry górą

Beskid Żywiecki

Piękne panoramy, wspaniale rozwinięta sieć szlaków, mnóstwo schronisk turystycznych... Tak, to Beskid Żywiecki. Popularne miejsce wypadowe, w szczególności dla mieszkańców Śląska. Do zachodniej części Żywieckiego jest świetne połączenie kolejowe z Katowic do Przełęczy Zwardońskiej. Pozwala ono na dostanie się do Zwardonia w maksymalnie trzy godziny. Pociągi odjeżdżają z Katowic co 1-2 godziny w zależności o pory dnia. Oprócz tego prywatne połączenia do górskich wiosek. Znowu od strony wschodniej dostajemy się z Krakowa busem do Zawoi, albo do którejś z miejscowości pomiędzy Suchą Beskidzką i Chabówką. Całość wygląda zachęcająco.

Część zachodnia Beskidu Żywieckiego jest zdecydowanie bardziej uczęszczana. Znacznie więcej ludzi można spotkać na szlaku, niż o tej samej porze we wschodniej części. Oczywiście szlaki prowadzące do schronisk będą bardziej oblegane, jednak tendencja jest zauważalna. 

Przełęcz Brona Przełęcz Brona (Barbara Ciach)

Jedną z większych atrakcji jest Babia Góra. Jest najwyższą górą w Beskidzie Żywieckim, ale również w całych polskich beskidach! Tereny jej masywu są objęte ścisłą ochroną w formie Babiogórskiego Parku Narodowego. Na szczycie wspaniała panorama "360 stopni", jednak warunki rzadko kiedy są sprzyjające na dłuższe postoje. Poruszać można się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Na bieżąco są one remonowane, chociażby ze względu na dużą ilość turystów jaka odwiedza Park w  miesiącach letnich. Rok temu remontowano szlak czerwony, czego owocem jest szeroka kamienna droga, prowadząca na sam szczyt z przełęczy Krowiarki. Obecnie zamknięty jest szlak czarny ze schroniska do Zawoi. Radzę na bieżąco sprawdzać informacje o remontach, ponieważ taka informacja na trasie jest bardzo zaskakująca...

Perć Akademików Perć Akademików (Barbara Ciach)

Drugim upragnionym celem wielu wycieczek górskich jest Pilsko, które w rzeczywistości znajduje się już po słowackiej części. Wchodzimy na Górę Pięciu Kopców, a z niej 10 minut idziemy zielonym szlakiem drogą w kosówce. Na miejscu rozpościera się wspaniały widok na Słowację - w dole Orawa, na prawo Fatra, na lewo Tatry. Polska część panoramy z m.in. Jeziorem Żywieckim, Beskidem Małym, Beskidem Śląskim i Babią Górą jest widoczna z punktu widokowego na Górze Pięciu Kopców.

Pilsko Pilsko (Barbara Ciach)

Tereny Beskidu Żywieckiego sprzyjają kilkudniowym wędrówkom, ponieważ posiadają świetną bazę noclegową. Szczególnie w zachodniej części istnieje satysfakcjonująca siatka schronisk i baz namiotowych.

Gdy już się znudzi chodzenie po górach, zawsze można wybrać się nad Jezioro Żywieckie...

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):