Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

W toruńskim Ratuszu Staromiejskim

Nawet jak na ratusz tak bogatego miasta jest nader sporych rozmiarów. Widząc go pierwszy raz porównuję do ratusza gdańskiego Głównego Miasta. Jest co prawda niższy, lecz został wzniesiony na o wiele większym planie. Zamknięty w czworoboku o wymiarach 44 na 52 metry, z ładnym dziedzińcem, okazałą wieżą zegarową i mniejszymi ośmiokątnymi, smukłymi wieżyczkami w narożach, gotycki, lecz z elementami późniejszymi, jest jednym z najważniejszych zabytków toruńskiej starówki. Świadczy o dawnej wielkości miasta, podobnie jak potężne kościoły, nadwiślańskie spichrze i bogate kamienice. Obok znajduje się okazały budynek Dworu Artusa, też większy niż ten w Gdańsku. Przed nim zaś stanął pomnik Mikołaja Kopernika, najsłynniejszego toruńczyka w historii. 
 
Ratusz Staromiejski w Toruniu Ratusz Staromiejski w Toruniu (pinot/bywajtu.pl))
 
Na Rynku Staromiejskim, z lewej Ratusz, z prawej Dwór Artusa Na Rynku Staromiejskim, z lewej Ratusz, z prawej Dwór Artusa (pinot/bywajtu.pl)
 
O czasów średniowiecznych pełnił funkcje administracyjne, ale nie tylko. Były tu też sądy, sukiennice, kramy i "ławy chlebowe", a zatem był również czymś w rodzaju centrum handlowego. Tłumaczy to rozmiary samego budynku. Wybudowany w XIII i XIV, przebudowany w duchu manierystycznym na początku wieku XVII, potem jeszcze odbudowywany w duchu baroku po ogromnych zniszczeniach w trakcie Wojny Północnej na początku wieku XVIII, przetrwał do dziś w prawie niezmienionej bryle. Co innego wnętrza, te po spaleniu przez Szwedów w 1703 roku nigdy już nie odzyskały swojego blasku. Przypuszcza się, że były bardzo bogato wyposażone w sprzęty, ornamenty i dzieła sztuki. Dość powiedzieć, że Sala Radziecka, w której obradowała Rada Miejska, swoim bogatym wystrojem miała przypominać Salę Czerwoną w gdańskim ratuszu, obrazy dla niej namalował sam Anton Möller, jeden z najwybitniejszych gdańskich artystów.
Ratusz pełnił też rolę rezydencji królów polskich, w nim zatrzymywali się podczas pobytów i podróży na Pomorzu. Jedna z jego sal nazwana została Królewską, w niej zmarł w 1501 roku król Jan Olbracht. Był miejscem wydarzeń politycznych, odbywały się tu sejmy polskie (czterokrotnie) i sejmiki pruskie. 
 
Sala Wielka (Mieszczańska) Sala Wielka (Mieszczańska)
 
Dziś w dawnym ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe. Na dole w dawnych ławach eksponowana jest kolekcja sztuki średniowiecznej. Składają się na nią gotyckie rzeźby pochodzące z Pomorza i Śląska, malowidła oraz przepiękne witraże z Torunia i Chełmna.
 
Galeria sztuki średniowiecznej Galeria sztuki średniowiecznej (pinot/bywajtu.pl)
 
Fragmenty witraży z z kościoła oo. Franciszkanów w Toruniu Fragmenty witraży z z kościoła oo. Franciszkanów w Toruniu
 
Na piętrze obejrzymy z kolei wiele pamiątek obrazujących życie w dawnym Toruniu. Są tu między innymi pięknie zdobione XVI-wieczne drzwi z kamienicy Euskenów z przedstawieniem przypowieścii o Synu Marnotrawnym:
 
 
 
Na piętrze znajduje się ponadto wystawa polskiego malarstwa z różnych epok. Zobaczymy na niej prace takich artystów jak Malczewski, Mehoffer, Fałat, Wyczółkowski, Nowosielski, Beksiński i innych. 
 
Galeria malarstwa współczesnego Galeria malarstwa współczesnego
 
Atrakcją są też widoki rozpościerające się z tarasu na wieży Ratusza (jej podstawa jest najstarszą zachowaną częścią budowli, pochodzi jeszcze z pierwszej konstrukcji wzniesionej w XIII wieku). Widać z niej cały stary Toruń. 
 
Widok z wieży Ratusza na Dwor Artusa i Wisłę. Widok z wieży Ratusza na Dwor Artusa i Wisłę. (pinot/bywajtu.pl)