AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

13/12/14 publiczna

Historia może i tak, ale gdzie pasja i życie?

Muzeum Historii Żydów Polskich

Ciekawa jestem, czy ktoś z Was był w warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich. Ja byłam trzy razy. Pierwszy raz trochę obejrzałam z zewnątrz budynek i otoczenie, zajrzałam do środka, zachwyciłam się, naprawdę ciekawa architektura, tajemnicze motywy, spodziewałam się, że potem okaże się co oznaczają, ładnie zaaranżowana przestrzeń wokół, zaznaczone ważne współczesne postaci, Karski, Sendlerowa.

Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Drugi raz byłam w październiku  tego roku (2014) na koncercie inaugurującym działalność muzeum. Imponująca impreza, mnóstwo ludzi, mimo że był ziąb jak nie wiem co, a koncert na zewnątrz. Grał Tomasz Stańko, z Ameryki przyjechał David Krakauer, aktorzy śpiewali stare żydowskie piosenki, a na budynku działy się coraz to nowe obrazy, symboliczne, dosłowne, różne. Pięknie było.

Koncert na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich Koncert na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Tomasz Stańko na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich Tomasz Stańko na otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Iluminacja na budynku Muzeum Historii Żydów Polskich podczas koncertu otwarcia. Iluminacja na budynku Muzeum Historii Żydów Polskich podczas koncertu otwarcia. (IDB)

A po raz trzeci poszłam tam popatrzeć na te wystawy, niby wystawy i stwierdziałam, że to jedno wielkie nieporozumienie. Muzeum, które powstało niemal cudem i niesłychanym nakładem środków finansowych, muzeum, które powinno rozbudzić naszą wyobraźnię i rozbudować wiedzę, które powinno zaangażować nas do głębi, bo przecież historia żydowska to na tylu płaszczyznach również nasza polska historia - to muzeum jest nudne jak flaki z olejem, przegadane, tylko tablice i monitory, tablice i monitory, tablice i monitory, zero pomysłu. Tylko ze dwa trzy motywy wprowadzają w ten świat zarazem miniony i obecny, np. imitacja uliczki czy odwzorowanie starej synagogi. Takiemu Muzeum Powstania Warszawskiego nawet do pięt nie dorasta! A dowolnej edycji krakowskiego festiwalu żydowskiego na Kazimierzu w Krakowie nawet do małego paluszka u stopy nie dorasta.

Muzeum Historii Zydów Polskich Muzeum Historii Zydów Polskich (IDB)

Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Muzeum Historii Żydów Polskich Muzeum Historii Żydów Polskich (IDB)

Znajomi mówią, że tak wyszło, bo organizatorzy starali się wszystkim dogodzić, a nikogo nie urazić, a - wiadomo - środowisko zainteresowanych tematem bardzo zróżnicowane. Ale mnie się wydaje, że banalnie zabrakło lidera: pasjonata tematu z wizją. Pieniądze się znalazły i wola polityczna, ale zabrakło człowieka, który nadałby temu miejscu duszę. Straszna szkoda!