Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

W Czołpinie na wydmach i w latarni

7 zdjęć

To miała być krótka wycieczka. Na tablicy przy parkingu w Czołpinie podano, że na Wydmę Czołpińską jest ok. 2 km. Nawet przy założeniu, że bedę wracał brzegiem morza i przy okazji zajrzę jeszcze po drodze do latarni morskiej, spacer w dobrym tempie piechura powinien zająć godzinę, może troche więcej. Ale tu - jak w górach - kilometry nie przekładają się na czas przemarszu i wyprawa zajęła chyba ze trzy godziny, bo o dobrym tempie mogłem zapomnieć wspinając się na kolejne wierzchołki piaszczystej wydmy, a potem jeszcze podczas wejścia na ponad 50-metrowe wzgórze latarni. Mimo wszystko warto było.

Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska

Wydma Czołpińska Wydma Czołpińska

Wydma czołpińska jest mniejsza od bardziej popularnej Góry Łąckiej usytuowanej we wschodniej części Słowinskiego Parku Narodowego. Jest też bardziej niz tamta porośnięta trawami. Jednakże i tu pustynne widoki robią wrażenie. Mnie jednak chyba najbardziej podczas tej wycieczki podobało się wybrzeże u podnóża wydmy z bielutką plażą szeroką na kilkaset metrów. Świetny plener fotograficzny - pomyślałem - może kiedyś przyjadę tu specjalnie na jakieś zdjęcia. Tym razem zrobiłem tylko kilka ujęć dla dokumentacji i poszedlem dalej wzdłuż brzegu morza. 

Na słowińskim wybrzeżu Na słowińskim wybrzeżu

Plaża u podnóża Wydmy Czołpińskiej Plaża u podnóża Wydmy Czołpińskiej

Zwieńczeniem wycieczki bylo podziwianie widoków z latarni. Z niej Wydma Czołpińska wydała się jedynie większą polaną w gęstym iglastym lesie. Ponadto z latarni widać jeziora słowińskie, oczywiście morze, no i najwyższą w okolicy górę - 115-metrowy Rowokół oddalony 6 km od morskiego brzegu. 

Latarnia w Czołpinie Latarnia w Czołpinie

Widok na Wydmę Czołpińską Widok na Wydmę Czołpińską

Widok na Rowokół Widok na Rowokół

To tyle mojej relacji, o słowińskich wydmach więcej możecie przeczytać na ciekawym blogu Andrzeja Banacha: http://andrzej-banach.eu/szlak... .