7 fotografii
159 osób
Moderatorzy:
    pioter Ola ruda
Subskrybenci:
    pinot serferus pictori Chris888 pioter asiaaaaaaa colgen IDB roxa Grzania przybor jacek.bralski
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Żagle juniorów

Gdańsk - Górki Zachodnie 2016

Niedzielę 18 września spędziłam na Żeglarskich Mistrzostwach Polski juniorów w Gdańsku-Górkach Zachodnich (jest tam Narodowe Centrum Żeglarstwa.... nazwa hmmm... powstała jednak kilka lat temu). Piękna młodzież, waleczna, wytrwała, niektórzy są mistrzami świata. Ale.... w ogromnym stopniu stało się to dzięki rodzicom tych dzieci, którzy finansują ich wyjazdy i wyposażenie, organizują się do imprez, wspierają swoje dzieci i jeżdżą z nimi, upominają się o medale fair play i nie dają działaczom tak zupełnie rozdrapać pieniędzy od sponsorów (jak się takie trafią). Sytuacja zawodników z innych krajów jest tak inna, są zaopiekowani do tego stopnia, że nasi patrzą na nich, jakby byli z innej galaktyki. Tam to nie rodzice dźwigają ciężar sportowego rozwoju, lecz instytucje państwa czy stowarzyszenia. Inwestycja w sport młodzieży to jest przede wszystkich inwestycja w charaktery i społeczne umiejętności tych młodych obywateli. My - jako państwo - o dzieciaki nie dbamy w ogóle - to jest domena cynicznej polityki i walki o dusze - a potem chcemy, aby wyrośli z nich innowatorzy i mężowie stanu. Nie da się.

To refleksa ogólna, a teraz fotki. Od razu przyznam się, że patrząc na urodę tej młodzieży, jachtów i morza zupełnie nie myślałam o tych wzniosłych państwowych sprawach, ani nawet o utrudzonych rodzicach. Z urodą bowiem to jest tak, że człowiek patrzy na nią zupełnie bezmyślnie, kompletnie zawłaszczano przez piękno. I to jest też piękne :)

Zawody Zawody (IDB)

Zaczynają wracać do portu Zaczynają wracać do portu (IDB)

One wiedzą, że są na podium! One wiedzą, że są na podium! (IDB)

Port Port (IDB)

Jachty wciągane na ląd po zawodach Jachty wciągane na ląd po zawodach (IDB)

Porządkowanie po zawodach Porządkowanie po zawodach (IDB)

Odpoczynek Odpoczynek (IDB)

I wreszcze wręczenie medali. 

Na podium Na podium (IDB)

Dziewczyny na najwyższym stopniu podium są również mistrzyniami świata juniorów w swojej klasie jachtu (420). W ogóle Polacy w tej dziedzinie sportu mają wiele osiągnięć.