Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Oksywie - najstarsza część Gdyni

Oksywie to dziś dzielnica Gdyni, ale mogło być odwrotnie, gdyż oksywska osada nie dość, że jest starsza od Gdyni, to w dodatku w przeszłości pełniła rolę głównego grodu w tej części wybrzeża Zatoki Gdańskiej. Położona na kępie wznoszącej się kilkadziesiąt metrów nad poziom morza już przed tysiącami lat została zasiedlona, o czym świadczą liczne wykopaliska. W XIII wieku na samym szczycie wzgórza stanęła jedna z najstarszych murowanych świątyń pomorskich - kościół św. Michała Archanioła. Z tej dawnej budowli zachowały się tylko fundamenty i ściana zachodnia, ale wystarcza to, żeby uznać ją za najstarszy zabytek na terenie dzisiejszej Gdyni. Już z tego powodu warto na Oksywie udać się przy okazji zwiedzania miasta. Droga z centrum wiedzie wokół ogromnego basenu portowego wykopanego w latach 20-tych, samochodem dojedziemy jednak w kilka minut, rowerem pewnie w kilkanaście. Na Oksywie kursują również autobusy komunikacji miejskiej.
 
Kościół św. Michała Archanioła na Oksywiu Kościół św. Michała Archanioła na Oksywiu
 
Tablice poświęcone polskim okrętom walczącym w II wojnie św. Tablice poświęcone polskim okrętom walczącym w II wojnie św.
 
Kościół św. Michała Archanioła to nie jedyna atrakcja Oksywia. Znajduje się tu też port wojenny, Akademia i Dowództwo Marynarki Wojennej. Na teren wojskowy, oczywiście, nie wejdziemy bez przepustki, ale możemy popatrzeć z ulicy na ładną architekturę budynków Dowództwa oraz na wycofany ze służby okręt podwodny eksponowany przy ogrodzeniu. Baza Marynarki powstała tutaj jeszcze w latach 20-tych, w 1939 roku była najdłużej broniącym miejscem w Gdyni, poddała się dopiero 19 września.
 
Dowództwo Marynarki Wojennej Dowództwo Marynarki Wojennej
 
Wycofany ze służby okręt podwodny typu Kobben Wycofany ze służby okręt podwodny typu Kobben
 
Kępa Oksywska i północne peryferie Gdyni to również ładne krajobrazy nadmorskie i plaże, niezbyt szeroki i nieco kamieniste, ale nawet w słoneczny dzień nie tak tłumne jak te po stronie południowej, zresztą sami popatrzcie, w sierpniowy ciepły dzień było tu prawie pusto:
 
Widok na Zatokę z oksywskiego klifu Widok na Zatokę z oksywskiego klifu
 
Plaża między Osadą Rybacką i Babimi Dołami Plaża między Osadą Rybacką i Babimi Dołami
 
Na plażę możemy zejść Osadzie Rybackiej (nie w samej miejscowości, lecz kilkaset metrów za nią) bądź w Babich Dolach, gdzie czeka jeszcze jedna atrakcja, a mianowicie stara torpedownia, a właściwie to, co po niej zostało, ruina fabryki i wyrzutni zbudowanej kilkaset metrów od brzegu i resztki pomostu łączącego torpedownię z nabrzeżem. 
 
Torpedownia w Babich Dołach Torpedownia w Babich Dołach