Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

05/05/14 od mzag
W temacie: Pieszo

Krzyżanowice

nieznany zakątek świętokrzyskiego

Niestety już po długo oczekiwanej majówce. Pogoda jaka była - każdy odczuł na własnej skórze. Ale co by to była za majówka bez wycieczki choćby niedalekiej?

Tym razem odwiedziłam Krzyżanowice - wieś w powiecie pińczowskim, w dolinie malowniczo wijącej sie rzeki Nidy - będącej rezerwatem Natura 2000. Wieś szczyci sie nietypowym kosciołem pod wezwaniem św.Tekli (bardzo nietypowa patronka), w którym pod koniec XVIIIw. proboszczem był Hugo Kołątaj, a obrazy wyszły spod ręki Piotra Smuglewicza i trochę dziwią w tak małej miejscowości.

 

Ale my wybraliśmy sie tu z innego powodu, którym był rezerwat przyrody Krzyżanowice, który jest położony we wschodniej częsci doliny Nidy i zbudowany jest ze skał kredowych. Pełen jest rozpadlin jarów, zapadlisk i wąwozów. Zbocza kredowe porośniete sa murawą stepowa. I faktycznie jest to step pełne dziwnej roślinności, ostów i pieknyćh żółtych kwiatków podobnych do gerbery, których całe mnóstwo porastało zbocza (niestety nie wiem co to za kwiecie). Co ciekawe te wzgórza wyrastające nagle z doliny są kompletnie wolne od drzew utrzymują sie tylko jakieś skarlałe krzaki bzu. Jak to na stepie wieje tam zawsze sakramencko i urywa głowę razez z szyją. Ale widoki na wijącą się Nidę wprost fenomenalne.

Obok kościókła prowadzi droga do przystani z bardzo  ładnym ośrodkiem ,skąd startują lub kończą 56 km trasę kajakarze na trasie Rebuś - Pińczów - Krzyżanowice. Rzeka pięknie meandruje, mnóstwo ptactwa, ropuch, a cała okolica wprost usiana jest zamieszkałymi gniazdami bocianów, które maja tu swój raj. Koniecznie polecam odwiedzenie tego cichego i urokliwego miejsca. Mzag

Piękna i inspirująca Nida Piękna i inspirująca Nida (Piotr Walczak, CC BY-SA 3.0, http://pl.wikipedia.org/wik...)

A o samym Rezerwacie Krzyżanowice sporo dowiecie się z tego krótkiego filmiku:

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot