Aktywne Świętokrzyskie
18 osób
Moderatorzy:
    ruda
Subskrybenci:
    Chris888 IDB mzag ruda DontLookBack jasiek RYZA JoannaJulia koshmarny Maciej Gosienica Joannaa
pokaż więcej

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Pałac w Kurozwękach

czyli o przywracaniu dawnej świetności

Kurozwęki były niegdyś nieznaną, niewielką miejscowością położoną nad rzeką Czarna. Wszystko zaczęło się zmieniać, gdy pod koniec wieku XIV powstał tam pałac, którego fundatorem był Dobiesław z Kurozwęk. Budowla stała się  główną siedzibą rodu Kurozwęcckich i pierwszym murowanym zamkiem rycerskim na terenie Polski. Pałac w późniejszym czasie była przebudowywany, aż stał się wytworną, barokową i neoklasyczną rezydencją, którą możemy podziwiać po dziś dzień.

Pałac tętni życiem Pałac tętni życiem (R.Zagórski)

W latach 90tych pałac wraz z terenem go okalającym wrócił w ręce prawowitych spadkobierców, którzy postanowili przywrócić w temu miejscu dawną świetność. Kurozwęki znów tętnią życiem, co zawdzięczają pomysłowości swych obecnych właścicieli. Czego zatem możemy tam doświadczyć?

  • Zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, który zapoznaje turystów z historią rodu i samych Kurozwęk. W piwnicach znajduje się salka muzealna, w której znajdują się reprodukcje rycerskiej broni oraz zabytki, które odnaleziono podczas porządkowania podziemi pałacu w 2000 roku.

  • Amerykańskie bizony – safari. W Kurozwękach znajdziemy jedyną w Polsce hodowlę bizonów (obecnie jest ich około 80 sztuk, lecz liczba ta cały czas wzrasta). Te majestatyczne zwierzęta można obserwować podczas spaceru lub przejażdżki wozem „safari bizon”, który wjeżdża na teren samej hodowli. Natomiast, gdy znuży nas spacer możemy posilić się mięsem bizona w lokalnej restauracji.

  • Park i mini zoo. Oprócz bizonów możemy w Kurozwękach podziwiać inne zwierzaki, m.in. lamy, owce kameruńskie, strusie, szkockiego bawoła, świnki wietnamskie, osły i ptactwo wszelakie. Na terenie kompleksu znajduje się również stadnina koni.

  • Dla bardziej aktywnych Kurozweki przygotowały zjazd na linie, paintball, przejażdżki quadami, wędrówkę po kukurydzianym labiryncie a także poszukiwanie skarbów.

 

Bizony przyciągają tłumy Bizony przyciągają tłumy (R.Zagórski)

Majestat bizonów robi wrażenie Majestat bizonów robi wrażenie (R.Zagórski)

Pałac w Kurozwękach to również idealne miejsca na ślub, w szczególności dla tych, którzy dysponują większą ilością gotówki. Dość często, w sezonie weselnym (miesiące z "r" w nazwie, okres wakacyjny), można spotkać w tym miejscu młode pary oraz gości weselnych, którzy szykują się do wspólnego biesiadowania.

I choć mijają lata, Kurozwęki nadal cieszą się niesłabnącą popularnością, o czym można przekonać się na własnej skórze, kiedy zawita się do nich w sezonie letnim. Największe brawa należą się właścicielom, którzy wiedzieli co zrobić, by przyciągnąć do pałacu i jego okolic ludzi, a co więcej mieli na to środki.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
04/04/2014 ruda

Łysa Góra

czyli Święty Krzyż
2 komentarze, ostatni z 11/01/2017 od pinot
07/04/2014 ruda

Migawki z Ponidzia

1 komentarz z 19/01/2016 od pictori
06/08/2014 mzag

Jedzmy owoce.

Niekoniecznie na przekór.
4 komentarze, ostatni z 11/12/2014 od pinot