Święta i tradycje
8 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola
Autorzy strony:
    Agata Ola
Subskrybenci:
    Chris888 bt Ola SKIP Agata Antisaina AgnesO ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Boże Ciało

Boże Ciało to jedno z ulubionych świąt wszystkich Polaków - i to zarówno dzieci jak i dorosłych. To takie małe przedwakacyjne preludium, czyli cztery dni laby; a im później wypada tm lepiej - bo jest większa szansa na dobrą pogodę. W ferworze grillów, wyjazdów na działki i mini-wakacji mało kto poddaje refleksji to święto.

Każdy wie że święto przypada w czwartek. Dzieje sie tak, gdyż wypada ono zawsze 11 dni po Zielonych Świątkach, te zaś są uzależnione od daty Wielkanocy. To wszystko czyni Boże Ciało świętem ruchomym, które wypada co roku w innym terminie. W tym roku wypadło wyjątkowo późno - przyjmuje się że maksymalnie może ono wypaść najpóźniej 23 czerwca.

(raafik, Public domain, http://commons.wikimedia.or...)
Święto poświęcone jest Eucharystii ("Boże Ciało"). W Polsce zaczęto je obchodzić ok. XIV wieku. Procesje z których to święto jest znane zostały wprowadzone później - w XV wieku. W trakcie procesji pochód z monstrancją (i ukrytym w niej Najświętszym Sakramentem) odwiedza cztery umieszczone na ulicach ołtarze. Procesja jest zawsze bardzo uroczysta, idzie się z chorągwiami, wyszywanymi poduszkami. Bielanki sypią kwiatki.

Wyjątkowo ciekawą tradycję spotykamy zaś na Kaszubach, gdzie podczas obchodów Bożego Ciała urządzany jest "pokłon feretronów". Feretron to obraz niesiony przez "obraźników" (osoby niosące obraz) na dwóch drągach. Niosący feretrony witając się wykonują skomplikowane układy "machnięć". Mimo że nie ma oficjalnego konkursu to można powiedzieć, że nieoficjalnie między poszczególnymi zespołami istnieje rywalizacja, którą od lat wygrywa zespół z Kościerzyny.

Ostatnio komentowane na stronie:
07/03/2014 AgnesO

Dzień kobiet, dzień goździka

3 komentarze, ostatni z 08/03/2015 od pinot
31/10/2013 Ola

Święto Zmarłych po meksykańsku

4 komentarze, ostatni z 31/10/2014 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: