
8 osób
Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
Matki Boskiej Zielnej
Połowa sierpnia. W polu trwa właśnie najcięższa praca w całym roku - jest to ostatni etap wieńczący całoroczne wysiłki rolników. Nic dziwnego zatem że święto maryjne przypadające 15 sierpnia, jakim jest Wniebowzięcie Matki Boskiej, stało się w pewnym sensie świętem plonów i zbiorów, a Matkę Boską Zielną traktuje się jako patronkę ziemi i bujnej rośliności. Dlatego w niektórych miejscach święto łączy się nawet z dożynkami.
Nasi sąsiedzi również odczuwali silny związek między tym kulminacyjnym momentem wegetacji roślinności a świętem maryjnym, i "przydomek" Zielna ma u nich swoje odpowiedniki - w Estonii czci się w tym dniu Matkę Bską Żytnią, w Bawarii i Nadrenii Kwietną a w Czechach korzenną.
(Guido Reni, Public domain, http://commons.wikimedia.or...)
Podczas uroczystości z okazji 15 sierpnia kobiety przynosiły do kościołów bukiety, wśród których były nie tylko kwiaty, ale też źdźbła zboża ale też... płody ziemi - np. marchew czy wbitego na patyk ziemniaka.
Zioła z bukietu miały właściwości lecznicze przez sam fakt obcowaina ze świętością. Taki bukiet suszyło się potem i wykorzystywało przez caly rok w zabiegach leczniczych a nawet para-magicznych (specjalne wywary mające pomagać ludziom ale też zwierzętom). Zwykle przechowywano go wetkniętego za obraz.
Ponieważ jest to jedno z najważniejszych świąt maryjnych, które upamiętnia zabranie Matki Boskiej z duszą i ciałem do nieba, z tej okazji na Jasną Górę (jednego z najważniejszych ośrodków maryjnych w Polsce), ciągną z całej Polski pielgrzymki. Z kolei w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywa się inscenicazja Zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Boskiej.
(Przykuta, CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0, http://commons.wikimedia.or...)