Targi, bazary, jarmarki
5 osób
Moderatorzy:
    Agata Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Czar wiedeńskich jarmarków

Stolica Austrii szykuje się do świąt

Uwielbiam świąteczne jarmarki, chociaż nie pamiętam ich z dzieciństwa – bo ich nie było. Co innego w krajach niemieckojęzycznych, gdzie są wpisane w narodowe tradycje. Nie inaczej jest w Wiedniu, który już w listopadzie zmienia się w miasto romantyczne i magiczne. A wszystko za sprawą dziesiątek jarmarków, rozsianych po całym mieście. Najlepiej jechać właśnie teraz, kiedy każdy skwer nie pęka jeszcze w szwach od turystów. Tym bardziej że jesień tym razem rozpieszcza – swoją pierwszą przygodę z wiedeńskimi jarmarkami zaliczyłam przy siarczystym mrozie.

Tradycja adwentowych jarmarków sięga średniowiecza i ma bardzo przyziemne źródła. Chodziło o zaopatrzenie się nie tylko na same święta, lecz także – a może przede wszystkim – na resztę zimy. To na ziemiach niemieckich pojawiły się najwcześniej – przywilej organizowania jarmarków Wiedeń otrzymał już w 1294 roku. Targi zmieniały swoje miesca, choć zawsze trzymały się głównych miejskich placów. Już nie ma tu produktów pilnej, zimowej potrzeby, a prezenty, ozdoby i słodycze. Komercyjnie, a jakże, ale nadal przepięknie. Może chodzi o to, że ta kolorowa tradycja nie zrodziła się tu wczoraj i czuć to w powietrzu?

Jarmark pod ratuszem. Po lewej słynne drzewo serc. Jarmark pod ratuszem. Po lewej słynne drzewo serc. (M.Zachoval, http://www.austria.info/uk/... CC-BY-2.0)

Wnętrze jednego z drewnianych domków pod ratuszem Wnętrze jednego z drewnianych domków pod ratuszem (charley1965, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)

Najsłynniejszy jarmark wcale nie jest najstarszy, bo ma jakieś 60 lat. 150 drewnianych domków tworzy adwentową wioskę w niezwykłym miejscu, pod przepięknym wiedeńskim ratuszem. Robi niesamowite wrażenie, bo oświetlone są nie tylko domki, ale też wszystko dookoła – na czele z drzewami, na których zawisają całkiem sporych rozmiarów ozdoby. Co roku powstaje słynne już serce zakochanych, gdy jedno z wielkich drzew ozdabia się świecącymi czerwonymi sercami. Plac ratuszowy zamienia się w świetliską, ciepłą wioskę, z zapachem ponczu i grzanego wina (glühwein) płynącym z kubków. Choć najbardziej zatłoczony, to mój ulubiony jarmark, ze względu na piękne położenie przy neogotyckim cudzie.

(O.Schlappack, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-2.0)

Pod letnią cesarską rezydencją też są bombki, a jakże! Pod letnią cesarską rezydencją też są bombki, a jakże! (O.Schlappack, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-2.0)

Kawałek dalej, w dzielnicy muzeów, na placu Maria-Theresien, można się zaopatrzyć w rękodzieło i nietypowe prezenty. Uroczy jest jarmark na terenie Starej Kliniki, zaciszny i romantyczny. Jeden z najstarszych targów odbywa się od 1772 roku na placu Freyung, z tradycyjną muzyką adwentową w tle. Słynny jest też jarmark pod pałacem cesarskim Schönbrunn, znów ze względu na swoją imponującą lokalizację. Pałac pięknie prezentuje się w świątecznych barwach, podobnie jak Belweder, bo tu też wyrastają drewniane domki. To tylko garstka propozycji, bo adwentowych jarmarków jest w Wiedniu kilkadziesiąt. Mniejszych większych, typowych, nietypowych – nie da się ich ominąć.

Nie polecam prychającym na świąteczną komercję, a raczej wielbicielom romantycznej atmosfery, z nutką tradycji.  Bo temu klimatowi nie sposób się oprzeć i nie pozostaje nic innego, jak z dziecięcym zachwytem patrzeć na miliony światełek z torebką pieczonych kasztanów w jednej ręce, a grzanym winem w drugiej. W Wiedeń świąteczne jarmarki wpisały się już tak bardzo, że są celem podróży same w sobie. A po stolicy Austrii... Belgia, Drezno, z jednym z najstarszych jarmarków na świecie, a może coś zupełnie innego?

W takich kubkach podaje się grzane wino i poncz - za zwrotną kaucją. Można też zatrzymać i wykorzystać na innym jarmarku. W takich kubkach podaje się grzane wino i poncz - za zwrotną kaucją. Można też zatrzymać i wykorzystać na innym jarmarku. (pchoteka, https://www.flickr.com/phot... CC-BY-SA-2.0)

W tym roku ratuszowy jarmark już się zaczął, za tydzień dołączą do niego kolejne. Świąteczny rozkład tutaj (po angielsku).