Sekrety zdrowia, mody i urody
7 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

29/11/13 od Antisaina

Pij wodę!

Woda jest życiem, ale kto o tym myśli na co dzień? Wszędzie powtarzają nam, aby pić wodę. Niektórzy wszelkie dolegliwości wrzucają na karb odwodnienia. Wydawało mi się to wchodzeniem w paranoję, dopóki nie zauważyłam, że gdy zdarza mi się pić mniej wody - czuję się osłabiona i zaczyna mnie dręczyć ból głowy a nawet nudności. Gdy przychodzi do mnie ktoś z bólem głowy, najpierw pytam ile pił. Jeżeli to była szklanka rano a jest wieczór to jest duże prawdopodobieństwo, że to odwodnienie. Odczuwanie pragnienia to sygnał ostrzegawczy wysyłany przez nasz organizm. Słyszałam wręcz opinię, że odczuwanie pragnienia jest już odwodnieniem. Ale ile pić by się nie odwodnić?

Jest to sprawa indywidualna, jednak różne źródła podają że to od około 1,5-3,5 litrów dziennie, aby prawidłowo funkcjonować. I nie wliczam w to wody wypijanej na treningach!Możesz obliczyć ile musisz wypijać wody dzieląc swoją wagę przez 30 (ponieważ na każdy 1 kg masy ciała musisz dostarczyć 30ml wody). Np. osoba ważąca 54 kg wykonuje takie działanie" 54 : 30 = 1,8. Czyli powinna dziennie wypijać 1,8 litra.

Najważniejsze jest by pić wodę zaraz po przebudzeniu. Wtedy też powinniśmy wypić jej najwięcej. Dokładnie możemy obliczyć jaka musi być to ilość, dzieląc wynik poprzedniego działania przez trzy. Np. jeżeli wyszło, że musisz pić 1,8 litra dziennie, to wykonujesz takie działanie: 1,8 : 3 = 0,6. Czyli osoba ważąca 54 kg po przebudzeniu powinna wypijać 0,6 litra. Oczywiście w niektórych przypadkach trzeba pić więcej -chore nerki, ciąża...

Woda butelkowana Woda butelkowana (LeeBrimelow/CC BY 2.0/ http://www.flickr.com/photo...)

Na początku takie ilości płynów wydają się nierealne, jednak kto powiedział, że musi być to wyłącznie woda (chociaż to ona powinna dominować)? Oby nie przesadzać z czarną herbatą i kawą. Takie ilości płynów nie można pić na jeden raz, ponieważ bardzo obciąża to układ krążenia, co może nie być dobre dla osób mających problemy z tym układem. Ponadto duże ulości wody wypijane za jednym razem powodują szybsze wypłukiwanie soli mineralnych.

Początki były trudne, ale po kilku dniach na tyle przyzwyczaiłam się do wypijania dwóch litrów wody, że czuję, że mogę wypijać jej więcej. Częściej odczuwam pragnienie. Począkowo też częściej będziemy chodzić do toalety, ale organizm szybko się wyregulowuje dostosowując do tej sytuacji. Jednak nawet z wodą nie należy przesadzać, aby nie wypłukać z siebie cennych minerałów.

Kiedy nie należy pić wody? Podczas jedzenia, ponieważ zmniejsza to stężenie enzymów trawiennych i zlepia spożyte jedzenie. Najlepiej napić się parę  minut przed i po jedzeniu.

Tagi: zdrowie
Ostatnio komentowane na stronie:
05/02/2014 AgnesO

Owsiana maseczka z miodem

2 komentarze, ostatni z 05/02/2014 od AgnesO
11/12/2013 Ola

Jak zmyć ciemny lakier z paznokci

3 komentarze, ostatni z 27/12/2013 od Ola
14/12/2013 AgnesO

Peeling kawowo-cukrowy

4 komentarze, ostatni z 16/12/2013 od Ola