Firma szkoleniowa "Zdrowie & Fit"

1 osoba
ul. Zdrowego Odżywiania 77
Warszawa
Polska

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: przedstawiciele
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS

Firma szkoleniowa "Zdrowie & Fit"

16/06/14 publiczna

Najważniejsze zasady zdrowego żywienia

 
Oprócz przestrzegania zasad zawartych w Piramidzie Zdrowego Odżywiania, warto również wprowadzić następujące zasady:
 
- jedz 4-5 małych posiłków dziennie, we względnie równych odstępach czasu. Twój organizm lubi rytmiczność, również w przypadku posiłków. Dobrze wpływa to na metabolizm, łatwość trawienia oraz pracę jelit.
- nie zapominaj o śniadaniu, które stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego? Ponieważ dostarcza paliwa na rozruch wyciągniętego z snu organizmu. Śniadanie powinno być kaloryczne, lecz kalorie te muszą być zdrowie i wolno się uwalniać. Przykładem idealnego rannego posiłku może być owsianka na mleku z dodatkiem owoców (bananów, borówek amerykańskich, malin czy truskawek).
- sól jak najmniej, a zamiast dużych ilości soli używaj wszelkiej maści ziół świeżych bądź suszonych. Szybko zauważysz, jak zmienia się smak potraw, gdy jest w niej mniej soli, a więcej innych aromatów.
- pij wodę, minimum 2 litry dziennie. Woda nie tylko oczyszcza nasz organizm, ale wspomaga trawienie i zwiększa uczucie sytości. Pij szklankę wody na 15-20min przed posiłkiem i chwilę po posiłku, dzięki temu będziesz mieć poczucie, że zjadłeś więcej.
- zrezygnuj z czarnej herbaty na rzecz zielonej, czerwonej lub białej. Zielona herbata uznawana jest za jeden z ważniejszych produktów w zdrowej diecie. Zawiera mnóstwo antyoksydantów, działa dezynfekująco na jamę ustną, przyspiesza trawienie.
- unikaj głodówek, które choć wiele osób uważa, że mają działanie oczyszczające, to tak naprawdę dokonują spustoszenia w naszym organizmie. Przede wszystkim jednak rozregulowują nasz metabolizm, doprowadzając organizm do stanu alarmowego, w którym zaczyna odkładać zapasy w postaci tkanki tłuszczowej. Jedynie głodówki z powodów medycznych, np. przed operacją, nie są wykluczane.
- usuń z domu wszystkie produkty niezdrowe a zastąp je zdrowymi zamiennikami. Zamiast słodyczy kup bakalie, zamiast przetworzonych chipsów, zrób swoje własne, np. z warzyw, zamiast słodkich napojów kup świeżo wyciskane soki lub przygotuj domową lemoniadę lub smakową wodę.

- urozmaicaj swoje posiłki, eksperymentuj ze smakami - jedzenie monotematyczne szybko się nudzi, a organizm potrzebuje nowości i czegoś innego.

(epSos.de, CC BY 2.0, https://www.flickr.com/phot...)