Sekrety zdrowia, mody i urody
7 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy i obserwujący
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

23/03/14 od AgnesO

Historia lakieru do paznokci

Ma brzydki zapach szczególnie dla nieprzyzwyczajonych. Używanie go wymaga precyzji i poświęcenia przynajmniej 15 minut. Ale jaki daje efekt! Lakier do paznokci działa trochę jak biżuteria. Jest dodatkiem do ubrania, czasami nawet jego podkreśleniem. Na stałe wszedł do damskiej kosmetyczki i wiele kobiet nie wyobraża sobie ważnego wyjścia bez pomalowanych paznokci. Skąd w ogóle wziął się lakier mający upiększyć paznokcie?

No właśnie, jak to często bywa z takimi wynalazkami, trudno jednoznacznie stwierdzić, kto wynalazł lakier do paznokci. Podobno spór toczy się między Chinami, Egiptem oraz Imperium Inków. Jednak najczęściej źródła podają ten pierwszy kraj, a przynajmniej mówi się o Chinach jako o pierwszym kraju, w którym w ogóle wygląd paznokci miał duże znaczenie. Było to 3000 lat p.n.e. podczas rządów dynastii Ming. Długie, zadbane paznokcie nosiły osoby z najwyższych klas społecznych. Oznaczało to po prostu, że kobiety były wolne od prac ręcznych. Natomiast mężczyzn, długie paznokcie miału uchronić od zła. Zaczęto także malować paznokcie na czerwono. Czerwona barwa oznaczała wyższość i władzę. Nakładana mieszanka zawierała wosk pszczeli, pianę z białek, żelatynę, gumę arabską i barwniki roślinne.

Cutex advertisement of 1924 Cutex advertisement of 1924 (Ji-Elle/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cutex-1924.jpg)

Pierwszy płynny lakier do paznokci powstał w 1917 roku w Stanach Zjednoczonych. Zaczęła produkować je firma Cutex, używając do tego... lakieru samochodowego. Podobno wcześniej eksperymentowano także z rozpuszczoną taśmą filmową!

Lakier do paznokci, jaki znamy dziś, wyprodukowała po raz pierwszy firma Charles Revson Company, dzisiaj firma znana pod nazwą Revlon. Miało to miejsce w 1932 roku. Później było już tylko ciekawiej. Dwa lata później dentysta Maxwell Lape, stworzył sztuczne paznokcie dla osób obgryzających. W latach 70. spopularyzował się french manicure. Jego twórcą był Jeff Pink - założyciel firmy Orly. Chciał on stworzyć sposób malowania paznokci, który będzie uniwersalny i prosty. W międzyczasie, w latach 50., na rynek weszła firma Sally Hansen. Jest to dziś światowy bestseller wśród pielęgnacji paznokci. Sally Hansen, razem ze swoim mężem - chemikiem, stworzyła pierwszą odżywkę dla paznokci o nazwie Hard as Nails. Odżywka sprawiała, że paznokcie stawały się mocne i mniej łamliwe. Firma stosowała najwyższej jakości składniki i szybko stała się hitem. Os tamtej pory, produkcja powiększyła się o wysokiej jakości lakiery we wszystkich kolorach tęczy, a także akcesoria do pielęgnacji rąk i ciała.

red nails red nails (Bumerang22/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Rednails.jpg)

Dzisiaj co chwila na rynku pojawiają się nowe lakiery do paznokci, dające naróżniejsze efekty. Są hologramowe lakiery do paznokci, pękające! lakiery, z brokatem, połyskujące, a także lakiery dające specjalną matową barwę. Klasyką jednak pozostał francuski manicure oraz krwista czerwień na paznokciach, która swą sławę zawdzięcza przemysłowi filmowemu lat 30. i Grecie Garbo, której paznokcie były sztucznie przedłużane taśmą filmową i malowane na czerwono.

Ostatnio komentowane na stronie:
05/02/2014 AgnesO

Owsiana maseczka z miodem

2 komentarze, ostatni z 05/02/2014 od AgnesO
11/12/2013 Ola

Jak zmyć ciemny lakier z paznokci

3 komentarze, ostatni z 27/12/2013 od Ola
14/12/2013 AgnesO

Peeling kawowo-cukrowy

4 komentarze, ostatni z 16/12/2013 od Ola