Jedzmy zdrowo!
3 osoby
Moderatorzy:
    ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

18/06/14 od ruda
W temacie: Dietetyka

Czy każda woda zdrowia doda?

O tym, że picie wody jest znacznie zdrowsze od picia słodkich napojów wie praktycznie każdy. Jednak na pytanie, która woda jest lepsza - mineralna czy źródlana, odpowiedzi zazwyczaj są niejednoznaczne i dość często gubimy się w domysłach. Bo niestety producenci wód wszelakich sprytnie wykorzystują naszą naiwność i wciskają nam produkty, które niekoniecznie są dla nas najlepsze.

Woda źródlana czy mineralna, o to jest pytanie? Zanim na nie odpowiem zwrócę Waszą uwagę na jedną rzecz. Otóż bardzo często na butelkach i/lub w reklamach wód znajdziemy przeróżne chwytliwe hasła: "Potęga prosto z gór", "Siła natury", "Moc żywiołów" itd. itd. Niestety jesteśmy na nie strasznie podatni i zazwyczaj sięgając po wodę kierujemy się słowami sloganu, nie czytając już czy na butelce jest napisane "źródlana" czy "mineralna". Ale dla naszego organizmu te dwa wyrazy są bardzo istotne, bo wiele zmieniają.
Woda źródlana ma znacznie mniej składników mineralnych - ok. kilkaset miligramów w litrze. Zatem pijąc ją praktycznie nie dostarczamy sobie ważnych dla funkcjonowania organizmu pierwiastków. Inaczej rzecz się ma z wodami mineralnymi, które mają już 2500 miligramów minerałów na litr, czy z wodami leczniczymi (np. te, które znajdziemy w Krynicy Zdrój) 25 000 miligramów/litr. Zasadniczo też kupowanie wody źródlanej jest swoistym wyrzucaniem pieniędzy w błoto, ponieważ równie dobrze moglibyśmy pić po prostu kranówkę i na to samo by wyszło.
 
W ostatnich latach pojawił się jeszcze jeden typ wody czyli wody smakowe. Niestety ze zdrowiem mają one niewiele wspólnego, gdyż zawierają sztuczne aromaty, środki konserwujące oraz ogromne ilości cukru (a co najgorsze zarówno sztucznych słodzików, jak i zwykłego cukru). Jeśli już bardzo chcemy pić wody smakowe, to róbmy je sami, np. z dodatkiem soku wyciśniętego z cytryny czy pomarańczy oraz kilkoma listkami mięty.
 

Na koniec jeszcze jedna kwestia - woda gazowana czy niegazowana? I choć krążących na ten temat teorii jest mnóstwo, to akurat wybór między tymi dwiema opcjami jest rzeczą tylko i wyłącznie gustu. Jedynie osoby z problemami gastrycznymi (podrażniona śluzówka żołądka, refluks przełykowo - żołądkowy) powinny unikać wód gazowanych, które mogą nasilić objawy chorobowe. Równiez małe dzieci nie powinny pić wody gazowanej, gdyż nadmiar gazów w żołądku nie jest dla nich zbyt korzystny.

(Tekke, CC BY-ND 2.0, https://www.flickr.com/phot...)

 

Ostatnio komentowane na stronie:
28/07/2014 ruda

Nasiona chia

zdrowotny hit
1 komentarz z 01/08/2014 od ruda
18/07/2014 ruda

Czy warto jeść bakalie?

3 komentarze, ostatni z 21/07/2014 od Ola
15/07/2014 ruda

Wege czy vegan?

1 komentarz z 15/07/2014 od Ola