Poczuj klimat miasta
7 osób
Moderatorzy:
  Ola
Autorzy strony:
  Ola
Subskrybenci:
  bt Ola polandpark SKIP Agata Antisaina ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Na sercowe problemy - Nałęczów

Jedyne w Polsce uzdrowisko o charakterze kardiologicznym to Nałęczów - niewielkie miasto położone niedaleko Lublina.

Co sprawia, że uzdrowisko w Nałęczowie ma właśnie taki charakter? Klimat tego miejsca sprawia, że zaobserwowano samoczynne obniżanie ciśnienia krwi oraz korzystny wpływ na choroby serca. Wszyscy cierpiący na dolegliwości serca powinni zaplanować sobie wypoczynek właśnie w tym miejscu.

Jedną z atrakcji turystycznych dostępnych dla kuracjuszy jest Park Zdrojowy. Park przecina Bochotniczanka, prawostronny dopływ Bystrej. Dzięki znajdującej się na niej śluzie po środku stawu powstał owalny staw. Podczas mojego spaceru po parku, właśnie na tym stawie, odbywały się zawody wędkarskie. Po raz pierwszy miałam okazję przyjrzeć się tego rodzaju imprezie. Prócz ryb w stawie napotkałam dumnie pływające łabędzie (od razu skojarzyły mi się z główną postacią baletnicy z filmu „Czarny łabędź”) oraz kaczki. Tuż obok stawu znajduje się gniazdo jednej z łabędzich par, a także ogromny rower-pomnik, na którym wszyscy spacerowicze robią sobie zdjęcia. Nieopodal niego, figurki kaczej rodziny. Wędrując ścieżkami parku miniemy budynki sanatoryjne oraz Pałac Małachowskich i siedzącą przed budynkiem na ławeczce postać Bolesława Prusa. W środku Pałacu znajduje się muzeum biograficzno-literackie poświęcone temu pisarzowi, który podczas swego życia spędził dwadzieścia osiem sezonów w Nałęczowie. Doskonałym miejscem na krótki odpoczynek w wędrówce po Parku Zdrojowym jest budynek pijalni wody. Chociaż nie smak, a właściwości znajdującej się tu wody są ważne, to byłam w stanie spróbować jedynie tej o nazwie „Miłość”. Do reszty, z powodu smaku i zapachu, nie mogłam się przekonać. W tym samym budynku mieści się również pijalnia czekolady Wedla. Doskonały punkt na chwilę relaksu dla wszystkich łasuchów. Osobiście, zamiast czekoladowych wyrobów, które możemy dostać w większości miejsc w Polsce, polecam piwo czekoladowe Jagiełło. Pyszne!

Z Nałęczowem prócz Bolesława Prusa, związana jest także postać innego pisarza - Stefana Żeromskiego. W jego dawnej pracowni obecnie znajduje się muzeum poświęcone jego osobie. W jednopomieszczeniowym budynku można obejrzeć m. in. łóżko pisarza, jego portrety, oraz mundur syna. Niedaleko tego budynku znajduje się Mauzoleum Adama Żeromskiego – ukochanego dziecka pisarza.

Spacerując uliczkami Nałęczowa spotkamy zabytkowe wille. Najwięcej z nich znajduje się przy Alei Lipowej. Każda z zabytkowych willi ma swoją własną nazwę.

Nałęczów to miejsce uzdrowiskowe, ze wszystkimi cechami charakterystycznymi dla takiego miejsca. Jeśli masz więc ochotę poprzebywać w miejscu, którego ulicami przechadzali się Zofia Nałkowska, Henryk Sienkiewicz czy Ewa Szelburg-Zarembina, najwyższy czas odwiedzić nałęczowskie pensjonaty:).
 
 • staw w Parku Zdrojowym i uczestnicy konkursu wędkarskiego staw w Parku Zdrojowym i uczestnicy konkursu wędkarskiego
 • nieopodal stawu w Parku Zdrojowym łabędzie stworzyły swoje gniazdko nieopodal stawu w Parku Zdrojowym łabędzie stworzyły swoje gniazdko
 • rowerowa przejażdżka po Nałęczowie? czemu nie! rowerowa przejażdżka po Nałęczowie? czemu nie!
 • ta instalacja na drzewie obok Pałacu Małachowskich sprawiła, że elektrykom włosy stanęły dęba! ta instalacja na drzewie obok Pałacu Małachowskich sprawiła, że elektrykom włosy stanęły dęba!
 • łóżko Stefana Żeromskiego w muzeum poświęconemu jego osobie łóżko Stefana Żeromskiego w muzeum poświęconemu jego osobie

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
06/09/2014 Agata

Koty Stambułu

2 komentarze, ostatni z 23/09/2014 od gretka
18/02/2014 Agata

Lizbońskie tramwaje

1 komentarz z 19/02/2014 od pinot
23/09/2013 AgnesO

Bielawa - miasteczko z duszą.

2 komentarze, ostatni z 26/09/2013 od AgnesO