Poczuj klimat miasta
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    bt Ola polandpark SKIP Agata Antisaina ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Malowniczo położone miasteczko nad Wisłą

Kazimierz Dolny – niezwykle malowniczo położone miasteczko nad Wisłą, które dawniej było ośrodkiem handlowym, a dzisiaj jest odwiedzane przez turystów.

Aby całościowo objąć swym wzrokiem miasteczko, warto pobyt w Kazimierzu rozpocząć od wizyty na Górze Trzech Krzyży (nazywanej także Krzyżową Górą). Nazwa związana jest z trzema drewnianymi krzyżami umieszczonymi na jej szczycie. Postawiono je w 1708, aby upamiętnić ofiary cholery panującej na tych terenach. Ścieżka prowadząca na górę nie należy do najłagodniejszy, ale ponieważ nie jest długa, bez problemu pokonuje ją każdy, nawet maluchy. Stojąc na górze rozpościera się przed nami panorama na Kazimierz oraz płynącą tuż obok Wisłę. Góra Trzech Krzyży to wyśmienite miejsce na zrobienie pamiątkowego zdjęcia.

Kazimierz Dolny to niewielkie miasteczko (około 3,5 tysiąca ludności), ale wypełnione miejscami wartymi odwiedzenia. Z pewnością do takich miejsc należą ruiny zamku pochodzące z przełomu XIII i XIV wieku. Jeśli wierzyć „Rocznikom” Jana Długosza, został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego. Innym zakątkiem, do którego warto zajrzeć, jest kościół farny mieszczący się poniżej ruin zamku. Znajdując się wewnątrz świątyni wzrok wędruje od razu na sklepienie (sklepienie kolebkowe) oraz na barokowy ołtarz. Warto jednak odwrócić się także do tyłu, aby zerknąć na jedne z najstarszych organów w Polsce w modrzewiowej oprawie. W mieście znajduje się również synagoga. Obecnie można wynająć w niej pokoje gościnne, a także odwiedzić mieszczące się w budynku muzeum.

Kazimierz Dolny to jednak przede wszystkim kamienice i spichlerze. To te budowle nadają miastu jego urokliwy charakter. Spichlerzy służących do przechowywania przede wszystkim ziarna, było w XVI wieku około 60! Do dnia dzisiejszego możemy niektóre z nich (około 10) oglądać podczas przechadzek uliczkami. Ciekawsze od spichlerzy są jednak kamienice. Moją szczególną uwagę zwróciły na siebie Kamienice Przybyłów na Rynku, a dokładnie figury umieszczone dwóch oknach. Przy każdym z nich umieszczono figury mężczyzny i kobiety. Uważa się, że są to małżeństwa. Sposób ich ukazania kojarzy się ze zdradą małżeńską. Patrząc od lewej: mężczyzna „z pierwszego okna” patrzy się prosto. Jego żona jednak spogląda ku mężczyźnie „z drugiego okna”, który odwzajemnia spojrzenie. Jego żona widzi to i grozi mu palcem (spójrz na zdjęcie – ono najlepiej przedstawi to, o czym tu piszę).

Kazimierz, jako miasto turystyczne, jest przesiąknięty knajpkami, pubami, kawiarenkami. Można tu bez problemu znaleźć miejsce, na chwilę relaksu. Pełno tu także straganów i straganików wypełnionych pamiątkowymi drobiazgami z Kazimierza. Przebywając w tym mieście nie można zapomnieć o zakupie charakterystycznego wypieku: koguta!

 

  • Kamienica z postaciami przy oknach, o których była mowa w tekście Kamienica z postaciami przy oknach, o których była mowa w tekście
Ostatnio komentowane na stronie:
06/09/2014 Agata

Koty Stambułu

2 komentarze, ostatni z 23/09/2014 od gretka
18/02/2014 Agata

Lizbońskie tramwaje

1 komentarz z 19/02/2014 od pinot
23/09/2013 AgnesO

Bielawa - miasteczko z duszą.

2 komentarze, ostatni z 26/09/2013 od AgnesO