Poczuj klimat miasta
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    bt Ola polandpark SKIP Agata Antisaina ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Bielawa - miasteczko z duszą.

Zanim jeszcze znalazłam się w Bielawie, znajomi przedstawiali mi to miejsce niemalże jako skarb Dolnego Śląska. Sama właściwie nie znam tamtych okolic, a jedyne miasto z jakim kojarzy mi się Dolny Śląsk, to Wrocław, który uwielbiam.

Z pozoru Bielawa wydawała się być zwykłym niedużym miasteczkiem, niczym się nie wyróżniającym. Okazała się jednak cudownym miejscem. Niewielka, położona u podnóża Gór Sowich zachwyca swą poniemiecką architekturą. Sprawia trochę wrażenie wymarłego miasta, ale mi ten klimat odpowiada. Składa się właściwie w większości z domów i kamienic. Tylko gdzieniegdzie wystają niezbyt ładne nowe bloki. Wokół miasta, z każdej strony rozpościerają się prześliczne widoki. Widać je najlepiej gdy podejdziemy bardziej pod górę. Spacerując ulicami, co chwila natykamy się na małe lokalne sklepiki.

Bielawa Bielawa (WiWok)

Na południe od Bielawy, znajdują się Ostroszowice, niewielka wieś, z której również można podziwiać wspaniałe widoki. W Ostroszowicach zobaczyć można ruiny niemieckiego pałacu - kiedyś wielkiego zabytku.

Oczywiście warto też wybrać się na wycieczkę w Góry Sowie i wspiąć się na najwyższy ich szczyt - Kalenicę.

Smutną rzeczą jest, że ostatnio z krajobrazu Bielawy, zniknął sportowo-rekreacyjny zbiornik wodny Sudety, który był dodatkową atrakcją tego miasta. Dziś, teren dawnego akwenu przypomina trochę krajobraz księżycowy.

Mnie osobiście Bielawa przypomina miasto, które aktualnie przeżywa swoje drugie życie, trochę mniej spektakularne niż kiedyś. Można dostrzec tam bardzo wyraźnie ślady minionego stulecia i poczuć pewną melancholię z tym związaną. Niby trochę ponuro, ale jednak bardzo klimatycznie.

Ostatnio komentowane na stronie:
06/09/2014 Agata

Koty Stambułu

2 komentarze, ostatni z 23/09/2014 od gretka
18/02/2014 Agata

Lizbońskie tramwaje

1 komentarz z 19/02/2014 od pinot
23/09/2013 AgnesO

Bielawa - miasteczko z duszą.

2 komentarze, ostatni z 26/09/2013 od AgnesO