Poczuj klimat miasta
7 osób
Moderatorzy:
  Ola
Autorzy strony:
  Ola
Subskrybenci:
  bt Ola polandpark SKIP Agata Antisaina ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

13/04/12 od hejtuanek

Makau

Największe centrum hazardu na świecie

Makau leży 60 km na południowy zachód od Hong Kongu, obejmuje połączone mostami wyspy i półwysep, który od północy graniczy ze strefą Zhuhai w Chinach. Jest specjalnym regionem administracyjnym, co oznacza, że chociaż należy do Chin, w dużym stopniu jest od nich niezależne.

Makau to pierwsza i najdłużej istniejąca europejska kolonia w Chinach. Portugalia przekazała ją rządowi chińskiemu dopiero w 1999 roku. Miks - architektoniczny, religijny, kulinarny, językowy - który powstał z blisko pięciu wieków współistnienia tych dwóch, tak różnych kultur, jest absolutnie niepowtarzalny.

A więc wśród małych domków w stylu chińskim, wyrasta nagle typowo portugalska fasada katedry św. Pawła. Na ulicach sprzedawane są zarówno robaki na patykach, jak i słynne ciastka na ciepło - Pasteis de Belem. W restauracji dostaniemy galaretkę z żółwia albo Galinha à Portuguesa. Będąc w tak odległym miejscu, człowiek przyzwyczaja się do egzotycznych widoków. I jedna rzecz, której absolutnie nie spodziewa się zobaczyć, to właśnie przejawy rodzimej kultury.

Makau - Fasada katedry św. Pawła Makau - Fasada katedry św. Pawła (Anna Ciepiela)

Makau - Chińskie przysmaki Makau - Chińskie przysmaki (Anna Ciepiela)

Makau - Pasteis de Belem Makau - Pasteis de Belem (Anna Ciepiela)

Makau charakteryzują interesujące dane liczbowe - jest to najgęściej zaludniony obszar na świecie, mimo że jednocześnie wskaźnik przyrostu naturalnego jest tu jeden z najniższych na świecie. Wynika to oczywiście głównie z gigantycznej liczby imigrantów, którzy przyjeżdżają do Makau w poszukiwaniu dobrze płatnej pracy i wolnego rynku, przyciągani niezależnością od Chin i gigantycznym przemysłem turystycznym.

Ogromna większość dochodu Makau pochodzi z przemysłu turystycznego oraz hazardu. Jest to jedyne miejsce w Chinach, gdzie tego typu rozrywkom można się oddawać legalnie, jest to również raj podatkowy i port wolnocłowy bez ograniczeń dewizowych, co spowodowało, że Makau stało się największym centrum hazardu na świecie.

Dużą część powierzchni regionu zajmują gigantyczne kasyna. Będąc w Makau warto je odwiedzić, bo takich rzeczy nie zobaczymy w Europie. Ja odwiedziłam kasyno The Venetian - zbudowane na wzór takiego samego kasyna w Las Vegas.

The Venetian to faktycznie "niemal prawdziwa" Wenecja. Wewnątrz gigantycznego budynku wybudowano wypełnione wodą kanały, sklepy udają weneckie domki, wszędzie pełno małych, urokliwych mostków a po kanałach pływają chińscy gondolierzy, śpiewający włoskie serenady. Sklepienie przemalowano tak, by udawało błękitne niebo z małymi chmurkami a stopniowanie oświetlenia symuluje prawdziwe zmiany położenia słońca. Widok jest niesamowity.

Makau - The Venetian Makau - The Venetian (Anna Ciepiela)

Makau - The Venetian Makau - The Venetian (Anna Ciepiela)

Po Makau można poruszać się autobusami i stosunkowo niedrogimi taksówkami. Między portem a największymi kasynami kursują też darmowe autobusy dla turystów.

Do Makau z Hong Kongu najłatwiej dostać się promem. Pływają one często, są szybkie i wygodne. Cena kursu w jedną stronę to około 120 HK$ (około 50 złotych). Jeżeli komuś bardzo zależy na czasie, może także polecieć helikopterem - wtedy będzie na miejscu w 15 minut - nie wiem niestety ile taka przyjemność kosztuje.

Z przydatnych informacji warto wiedzieć, że w Makau obowiązuje ruch lewostronny. Region ma też własną walutę: 1 pataca to około 30 groszy.

 • Makau - The Venetian Makau - The Venetian (Anna Ciepiela)
 • Makau Makau (Anna Ciepiela)
 • Makau - Przysmaki - galaretka z żółwia Makau - Przysmaki - galaretka z żółwia (Anna Ciepiela)
 • Makau - Przysmaki Makau - Przysmaki (Anna Ciepiela)
 • Makau Makau (Anna Ciepiela)
Ostatnio komentowane na stronie:
06/09/2014 Agata

Koty Stambułu

2 komentarze, ostatni z 23/09/2014 od gretka
18/02/2014 Agata

Lizbońskie tramwaje

1 komentarz z 19/02/2014 od pinot
23/09/2013 AgnesO

Bielawa - miasteczko z duszą.

2 komentarze, ostatni z 26/09/2013 od AgnesO