Na Pomorzu
5 osób
Moderatorzy:
    pioter

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: po publikacji
RSS RSS
Zarejestruj się

Barokowe bramy w Szczecinie

Nie przechodź. Zatrzymaj się i pobądź – o Bramie Królewskiej i Bramie Portowej.

Lubię podróżować, ale nie lubię zwiedzać. Nie lubię koncepcji postać, pogapić się i odejść - kolejny obiekt na liście odhaczony. Szczecińskie Bramy mogłyby należeć właśnie do tego typu obiektów. Nie są zbyt duże (w końcu to bramy), nie na tyle by stworzyć tu muzeum, nie na tyle by móc zwiedzać ich wnętrza jak w zamkach. A jednak bramy zostały zagospodarowane w użytkowy sposób. Robi się ciekawie - można wejść, sprawdzić, pobyć chwilę. Pooddychać historią.

Bramy Szczecińskie – Brama Królewska i Brama Portowa - zaczęto budować w roku 1725. Obie reprezentują styl barokowy. To bardzo charakterystyczne punkty na mapie miasta, zwłaszcza ta druga – Portowa. Kiedyś prowadziła na Berlin zamykając miasto, dziś stoi w jego centrum i stanowi punkt odniesienia. W jej wnętrzach znajduje się w sklep z rękodziełami ludowymi Cepelia. Nie jest to tak bardzo rażące, jedynie skromny szyld nad wejściem informuje, że znajduje się tutaj sklep. Fajnie – można wejść, rozejrzeć się.

Brama Portowa w Szczecinie - w środku znajduje się sklep Cepelia. Brama Portowa w Szczecinie - w środku znajduje się sklep Cepelia. (Mateusz War, Creative Commons, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Brama Portowa. Źródło: wikipedia.org

 

Druga brama – Królewska, jest okazalsza. Rzeźby wieńczące szczyt bramy przetrwały II wojnę światową ponieważ na ten czas zdjęto je i ukryto w pobliskim Lesie Arkońskim. Z powrotem zamontowano je w 1957 roku, bo dopiero wtedy je odnaleziono. W jej wnętrzu znajduje się Brama Jazz Cafe – restauracja z barem, w której sporadycznie odbywają się wernisaże i koncerty. W lecie przed bramę wystawiane są ogródki piwne. Fajnie – można usiąść, napić się i rozejrzeć. Choć samo wnętrze jest utrzymane w nowocześniejszej tonacji, rozwiązanie to podoba mi się bardziej niż ze sklepem.

Informacje o koncertach i promocjach znajdziecie na fanpage'u Brama Jazz Cafe.

Brama Królewska w Szczecinie - w środku znajduje się restauracja Brama Jazz Cafe. Brama Królewska w Szczecinie - w środku znajduje się restauracja Brama Jazz Cafe. (Marcin Jahr, własność publiczna, http://pl.wikipedia.org/wik...)

Brama Królewska. Źródło: wikipedia.org