AutorWydawca IDB
Iwona D. Bartczak
subskrybuj autora
(subskrybuje: 6 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 84 (+126/-0)
Komentarze 91 (+61/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Hotel Bończa w Szczecinie

Drugie życie elektrowni

Mam szczęście do ciekawych hoteli! No, nie powiem, że to samo przychodzi :) Jednak, gdy gdzieś się wybieram, szukam czegoś oryginalnego i optymalnego kosztowo. No i wiadomo: nigdy nie mieszkam w sieciówkach, w każdym razie gdy to ode mnie zależy i ja płacę. Ale pomimo tej staranności mogłabym źle trafić, bo przecież jadę w miejsce nieznane, a strona internetowa - w ogóle Internet - wszystko przyjmie jednako, i prawdę, i nieprawdę.

W Szczecinie nocowałam już w kilku hotelach, na żadnym się nie zawiodłam, każdy miał coś: Zamkowy uroczy widok na Zamek Książąt Pomorskich, Gala - w tle historię zakładów odzieżowych o tej samej nazwie i zachowaną zewnętrzna architekturę, no i Bończa - hotel na rzece Płoni w Szczecinie Dąbiu. Ten hotel teraz jest moim faworytem, polubiliśmy się bardzo :)

Nie mam fotki całości, pewnie na www jest, według mnie ta fotka tarasu i rzeki wypływającej spod budynku jest wystarczająco frapująca.

Hotel Bończa na Płoni Hotel Bończa na Płoni (IDB)

Dąbie ma naprawdę ciekawą historię, sięgającą XIII wieku i tyle samo lat ma historia wodna tego miejsca, czyli licznych młynów, w tym tego pierwszego, który stał w miejscu dzisiejszego tarasu hotelu Bończa.

W czasach panowania Szwedów młyn nazywany został "Kronmuhle" (Młyn Koronny), nazwa ta przetrwała do końca XIX w. W roku 1894 młyn i cały teren został zburzony, a na jego miejscu wybudowano elektrownię miejską.

W 1928r elektrownia została częściowo zburzona i wybudowano w tym miejscu nowe budynki elektrowni oraz zamontowano trzy turbiny Francisa o łącznej mocy 120kWh. Budynki elektrowni podczas działań wojennych uległy częściowemu zburzeniu i po prowizorycznej naprawie elektrownię udało się uruchomić.

W 1948r decyzją ówczesnych władz zdemontowano turbiny i elementy jazu wodnego, a budynek praktycznie był pustostanem służącym jako magazyn dla zakładów energetycznych.

W latach następnych w wyniku dewastacji część budynku runęła do rzeki Płoni, a w kolejnych latach budynek został pozbawiony dachu, zaś teren elektrowni traktowany był jako wysypisko.

Aż do 1999 roku, gdy kupił go były marynarz, przedsiębiorca szczeciński, człowiek herbowy, a najważniejsze że pasjonat tego miejsca. Oczyścił koryto Płoni, odnowił obmurza rzeki, odbudował budynek na starych fundamentach. Po dwóch latach otworzył w nim hotel, bardzo stylowy, swojski, podkreślający zacięcie historyczne i pochodzenie właściciela, zarazem wygodny i nowoczesny.

Z okien widok mam zwykle na wpływająca pod hotel rzekę:

Hotel Bończa w Szczecinie Hotel Bończa w Szczecinie (IDB)

A restauracji - jeśli nie siedzę na tarasie - też mogę sobie patrzeć na wodę.... pod stopami!

Hotel Bończa na rzece Płoni Hotel Bończa na rzece Płoni (IDB)

Po zapadnięciu zmroku szklana podłoga (30 m. kw.) jest podświetlana i dalej można podglądać ryby i żaby. Bardzo mi się to podoba.