Lokalnie i ze smakiem
8 osób
Moderatorzy:
    Agata martachowaniec

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

09/03/14 od AgnesO

Polskie browary

czyli chmiel na nowo atakuje!

Jeszcze do niedawna na piwnych półkach sklepowych różnych miast Polski, widniały znane wszystkim i nie zbyt wykwintne piwa. W pewnym momencie, zaczęły pojawiać się kolorowe butelki ze smakowym trunkiem, ale wciąż ich smak pozostawiał wiele do życzenia. Bardziej było czuć w nich chemię, niż soczysty owoc.

Na szczęście wśród smakoszy piwnych pojawiło się pragnienie stworzenia dobrej jakości piw, które zaspokoją podniebienie nawet najbardziej wybrednych piwoszy. I tak od kilku lat mamy wysyp nowych polskich lokalnych borwarów, z których piw, nie powstydziłby się żaden Belg albo Czech. Są wyraziste i pełne chmielu. Kolorowe etykiety z wymyślnymi nazwami przyciągają w niejednym sklepie monopolowym. Niestety, zazwyczaj tylko w dużych miastach.

Postaram się wymienić kilka browarów zaliczanych ostatnio do najlepszych wśród nowych polskich wytwórni. Zacznijmy od Browaru Pinta z Zawiercia. Browar funkcjonuje od trzech lat i do tej pory na rynek wypuścił około 20 piw. Najbardziej znane i cenione od Pinty to piwo o trudnej do zapomnienia nazwie - Atak Chmielu. W butelce z charakterystyczną zieloną etykietą znajdzicie intensywny gorzki smak z nutą cytrusową. W czerwonawym kolorze. Inne znane to na przykład Dyniamit - jesienne piwo, warzone z dużą ilością pieczonej dyni! Nie smakuje jak żadne inne piwo. Mocne i lekko słodkawe. Twórcy Pinty odznaczają się dużą pomyśłowością jeśli chodzi o nazewnictwo swoich piw. Poniżej trzy z nich.

piwa od Pinty piwa od Pinty (Agnieszka Ostrowska)

Kolejny to Browar Artezan z Grodziska Mazowieckiego. Jest to domowa wytwórnia trzech miłośników piwa i najmniejszy browar w kraju. Zajmują się tworzeniem piwa rzemieślniczego, co jak tłumaczą, znaczy nastawienie na wytwarzanie małych ilości luksusowego trunku, a nie komercyjną produkcję. Najbardziej znane piwo z Artezana to Pacific Pale Ale - piwo górnej fermentacji, orzeźwiające, delikatne, wytrawne piwo z amerykańskiego i nowozelandzkiego chmielu.

Z miejscowości Chrząstwa Mała, pochodzi Browar Widawa. Powstał w 2012 roku jako poszrzenie działalności Karczmy Czarny Kur, która działa od 2004 roku. Browar współpracuje z blogerem piwnym - Tomkiem Kopyrą. W wyniku tej współpracy powstało najmocniej chmielone w Polsce piwo Shark i charakterystyczny Miś, w niedużej brązowej butelce, warzone z polskiego chmielu w szyszkach.

Trzy wymienione przeze mnie browary to tylko niewielka część wszystkich nowych wytwórni, które cieszą się coraz większym uznaniem.

Lokalnych piw należy szukać w wybranych monopolkach i pubach w Polsce. A jakie puby i modne ostatnio warszawskie multitapy podają dobre polskie i zagraniczne piwa? Temu tematowi poświęcę kolejny post.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
15/04/2014 mzag

Zarzucka

czyli Świętokrzyskie smakuje
2 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od Ola
14/04/2014 hannahbluee

Pyry z gzikiem

4 komentarze, ostatni z 15/04/2014 od ruda