Poczuj klimat miasta
7 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    bt Ola polandpark SKIP Agata Antisaina ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Cieszyn

Zjawiskowe miasto na południu Polski

Cieszyn to średniej wielkości miasto w województwie śląskim. Korzenie historyczne Cieszyna sięgają bardzo głęboko – jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Legendy głoszą, że zostało założone przez Słowian w 810 roku. O Cieszynie zrobiło się głośno w XX wieku za sprawą konfliktu pomiędzy Czechami i Polską. Oba kraje chciały mieć miasto na własność, a kłótnie zostały zażegnane w 1920, gdy Cieszyn został podzielony wzdłuż rzeki Olzy. Bardziej zabytkowa, historyczna część przypadła Polsce, a robotniczo-przemysłowa Czechom.

Obecnie miasto tętni życiem i nikt zdaję się nie pamiętać o dawnych przepychankach. Zatrzymując się w polskim Cieszynie, warto rzucić okiem na zabytki. Znajduje się tu wiele pięknych kościołów, głównie w stylu gotyckim, oraz zabytkowych synagog. Jest Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Cmentarz Żydowski, oraz Studnia Trzech Braci, gdzie według podań odbyło się spotkanie założycieli miasta.

 

1 1 (an)

 


Po zwiedzaniu można odpocząć na pięknym, cieszyńskim rynku, gdzie stado gołębi otacza szeroką fontannę. Dookoła znajduje się mnóstwo restauracji, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. W Cieszynie mieści się też browar Bracki, który słynie ze świetnego piwa. To w Cieszynie produkowane są słynne batony Prince Polo. Jeżeli komuś znudzą się polskie napoje wyskokowe, może z łatwością przejść na czeską stronę i zakupić butelkę mocnej Śliwowicy. Mając do dyspozycji samochód, można wybrać się na Słowację – małe przejście graniczne jest kilkadziesiąt kilometrów stąd.

Cieszyn to również centrum kulturalno-artystyczne. To tutaj odbywa się co roku Międzynarodowy Festiwal Teatralny BEZ GRANIC, czy przegląd filmów Kino Na Granicy. Z kolei przez parę lat w mieście odbywał się jeden z najsłynniejszych festiwali w polskim kinie – Era Nowe Horyzonty.

Wieczorami warto wybrać się na spacer – zabytkowe miasto oświetlają wtedy latarnie i można podziwiać nocną aurę Cieszyna. Po spacerze można zatrzymać się w przytulnym pubie, żeby przy dobrym piwie omówić plany na następny dzień wycieczki.

  • 3 3 (an)
  • 2 2 (an)
Ostatnio komentowane na stronie:
06/09/2014 Agata

Koty Stambułu

2 komentarze, ostatni z 23/09/2014 od gretka
18/02/2014 Agata

Lizbońskie tramwaje

1 komentarz z 19/02/2014 od pinot
23/09/2013 AgnesO

Bielawa - miasteczko z duszą.

2 komentarze, ostatni z 26/09/2013 od AgnesO