HISTORIA na ŻYWO
2 osoby
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Polsko-Tureckie rekonstruowanie

W 2013 polscy rekonstruktorzy historii nawiązali kontakt z rekonstruktorami ze świata islamu, a dokładniej z Turcji. Wybór nie przypadkowy, Turcja i Rzeczpospolita przez wieki toczyły ze sobą wojny, później zaś Turcja stała się miejscem ucieczki Polaków, prześladowanych przez zaborców. Łączy nas więc historia zarówno militarna jak emigracyjna, jak widać coraz chętniej eksponowana przez obie strony.

Pierwszy duży kontakt nastąpił na targach zbrojeniowych MSPO 2013 w Kielcach, podczas których jako atrakcja kulturalna wystąpiła Turecka orkiestra wojskowa Mehteran. Najstarsza orkiestra Europy wystąpiła w strojach historycznych, prezentujących XVI-nastowieczne wojska osmańskie, doby największej świetności Wielkiej Porty. 

Występujące na targach równolegle polskie grupy rekonstrukcyjne zawiązały pierwsze przyjaźnie, rozpoczynając wzajemną wymianę informacji i uczestnictwo w imprezach. O skali zjawiska może świadczyć zamieszczona ostatnio w internecie relacja tureckiej telewizji TRT z ...imprezy historycznej w Otwocku. To naprawdę świetny przykład, jak budować dobre stosunki międzynarodowe m.in. po przez rekonstrukcję historii.

 

Ostatnio komentowane na stronie:
07/10/2013 Atavus

Gniew husarii, gniew widza

3 komentarze, ostatni z 08/10/2013 od mrtswtk