HISTORIA na ŻYWO
2 osoby
Moderatorzy:
  Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

26/09/13 publiczna
W temacie: Między nami

Chwarszczany jak mekka...

 

Chwarszczany to cicha, spokojna wieś w województwie zachodniopomorskim. Nieświadomy turysta przejedzie kiepskiej jakości drogą dalej, niezatrzymując się, w stronę potencjalnie ciekawszych miejsc takich jak Szczecin czy Stargard. Tymczasem tu właśnie jest mekka polskich rekonstryktorów zakonów krzyżowych! Tutaj bowiem zachowała się kaplica wzniesiona przez legendarny Zakon Strażników Świątyni, Templariuszy. Jest to jedyny tak dobrze zachowany na terenie naszego kraju ślad po tym zakonie, dlatego stał się obiektem zainteresowania i opieki współczesnych rycerzy. Raz do roku, pod koniec sezonu rekonstrukcyjnego, zjeżdżają do niego starzy i młodzi wielbiciele średniowiecza. Niektórzy muszą pokonać ponad 700 km, jak ci z Zamościa, inni mają znacznie bliżej. Fakt jest taki, że Chwarszczany łączą ludzi z całej Polski.

Tegoroczna impreza historyczna "XIII w. - Chwarszczany 2013" odbyła się w ostatni weekend września, gromadząc ponad kilkudziesięciu rekonstruktorów Zakonów Rycerskich - św. Łazarza, Templariuszy, Joanitów, Krzyżaków a nawet Kawalerów Mieczowych. W imprezie uczesteniczyli także tzw. "kolorowi", czyli odtwórcy rycerstwa świeckiego,w tym wypadku doby XIII w. Rodzynkiem imprezy była grupa najemnych normanów Sycylijskich, którzy po przez silny akcent arabski oraz bizantyjski zwrócili uwagę publiczności nie mniej od rycerstwa. Pogoda sprzyjała, więc program mógł się odbyć zgodnie z planem - co bywalcy imprez historycznych uznają za godny pochwały wyjątek. Atrakcje były różne, można było zobaczyć starcia rycerzy w pojedynkach i w walkach grupowych, tzw. buhurtach. Odbył się taże Turniej Łuczniczy, turniej walk konnych oraz koncerty muzyki dawnej w wykonaniu Scholi Teatru "Węgajty" oraz debitującej grupy Viatores. Tym, co z pewnością wyróżnia Chwarszczany jest element duchowy imprezy - rycerstwo uczestniczyło w modlitwach i mszy św. celebrowanej przez Ojca Grzegorza Badziąga, duszpasterza rekonstruktorów zakonnnych. 

W niedziele wieczorem rekonstruktorzy opuścili swoją mekkę, a wieś ponownie zapadła w swój dawny rytm. Tylko echo psalmów rozbrzmiewało w Chwarszczańskiej kaplicy, i rozbrzmiewać będzie aż do następnego lata... 

 • kaplica kaplica (chwarszczany.pl)
 • konny krzyżak konny krzyżak (chwarszczany.pl)
 • kaplica kaplica (chwarszczany.pl)
 • kaplica kaplica (chwarszczany.pl)
 • obóz obóz (chwarszczany.pl)
 • bizantyjczyk bizantyjczyk (chwarszczany.pl)
 • templariusze templariusze (chwarszczany.pl)
 • organizator z kapelanem organizator z kapelanem (chwarszczany.pl)
 • obóz obóz (chwarszczany.pl)
 • łazarze łazarze (chwarszczany.pl)
 • do boju! do boju! (chwarszczany.pl)
Ostatnio komentowane na stronie:
07/10/2013 Atavus

Gniew husarii, gniew widza

3 komentarze, ostatni z 08/10/2013 od mrtswtk