HISTORIA na ŻYWO
2 osoby
Moderatorzy:
    Atavus

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Tak się robi rekonstrukcje

Bitwa Narodów pod Lipskiem

Napoleon i ks. Poniatowski pod Lipskiem Napoleon i ks. Poniatowski pod Lipskiem (Mathiasrex; http://pl.wikipedia.org/wik...)

W dniach 16-19 października 1813 r. Wielka Armia Napoleona poniosła klęskę pod Lipskiem. Połączone wojska Pruskie, Rosyjskie i Austriackie rozgromiły niedobitki franko-polsko-włoskie, zadając kres potędze Bonapartego.

W tej bitwie zginął książę Józef Poniatowski, brat ostatniego króla Polski, który pod wpływem epoki napoleońskiej przeszedł niespodziewaną przemianę - z hulaki spod "pałacu pod blachą" stał się prawdziwym patriotą i wodzem rozbitego narodu, Koniec znalazł w rzece Elsterze, zastrzelony, najprawdopodobniej omyłkowo, przez sojuszniczych francuzów, podczas próby przeprawy.

Rekonstrukcja bitwy pod Lipskiem (Lepizig, Niemcy) to z pewnością jedna z największych imprez tego typu na świecie, obok Waterloo, Austerlitz czy Gettysburga. Nie przypadkiem najwięcej rekonstruktorów i fanów ściągają bitwy nowożytne - z czasów wojny secesyjnej czy epoki napoleońskiej, kuszące egzotyczną pstrokacizną mundurów, ciężką artylerią czy romantycznymi szarżami kawalerii. Werble, flety i równy marsz szeregów żołnierskich to miód dla zmysłów, o ile samemu nie przyjdzie zginąć, co sie niestety czasem zdarza w rekonstrukcji, bo jak to mówią - z prochem nie ma żartów. Zachęcam do obejrzenia filmiku z bitwy:

Ostatnio komentowane na stronie:
07/10/2013 Atavus

Gniew husarii, gniew widza

3 komentarze, ostatni z 08/10/2013 od mrtswtk