Droga. Byle tania.
6 osób
Moderatorzy:
    Agata mrtswtk

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

24/09/13 od mrtswtk
W temacie: Nocleg

Darmowy i wygodny nocleg w podróży

O Couchsurfingu słyszał już każdy, kto podróżuje „po kosztach”. Nie zaszkodzi jednak przybliżyć idei CS tym, którzy swoją przygodę z tanim podróżowaniem dopiero rozpoczynają.

Czym jest Couchsurfing?

W wielkim skrócie: portal Couchsurfing.org to miejsce, w którym znajdziecie darmowy nocleg gdziekolwiek nie pojedziecie – pod warunkiem, że w tym „gdziekolwiek” jest ktoś, kto taki nocleg zaoferuje, i ten „ktoś” ma dostęp do internetu. Analogicznie Ty również możesz zaoferować darmowy nocleg u siebie w domu, o ile masz wolną kanapę bądź materac.

To tyle jeżeli chodzi o skrót. W rzeczywistości CS to nie tylko (a nawet niekoniecznie) baza darmowych noclegów - to przede wszystkim szczególnie wyjątkowa społeczność. Należy to sobie uzmysłowić i zapamiętać raz a dobrze, a o tym dlaczego, dowiesz się za chwilę.

Ukryte korzyści

Idea CS wybiega daleko poza sferę obniżania kosztów podróży i wie o tym każdy, kto korzystał z portalu. Ja swoich Hostów wspominam z ogromną sympatią i sentymentem. Oferowali mi nie tylko nocleg, ale przede wszystkim zaufanie - nie należy o tym zapominać, bo moim zdaniem to najpiękniejszy dar.

Byli moimi przewodnikami – udzielali mi rad dotyczących komunikacji, rekomendowali interesujące miejsca (w Szanghaju Host zarekomendował mi Muzeum Propagandy, do którego trafić można tylko jeżeli ktoś wytłumaczy nam jak tam trafić), zapewniali rozrywkę w wolnych chwilach (w Indiach Host zabrał mnie do kina na typowo Bollywoodzką produkcję), nieraz przyłączali się do zwiedzania, nawet jeżeli widzieli tą świątynię setki razy. Częstowali mnie nie tylko jedzeniem (w Chinach rodzina Hosta zaprosiła mnie do świątecznej kolacji z okazji Święta Zmarłych) - dzielili się ze mną wspaniałymi historiami, nie tylko podróżniczymi ale i dotyczącymi życia, nie tylko wesołymi ale i smutnymi, zawsze refleksyjnymi. To najbardziej doceniam. Jak już wspomniałam, Couchsurfing to społeczność - wspólnota ludzi otwartych, ciekawych, tolerancyjnych.

Dostając tyle od, jakby nie patrzeć, obcego nam człowieka, i w dodatku za darmo, całkowicie na miejscu będzie odwdzięczenie się małym prezentem z Polski, pozostawienie po sobie porządku, może nawet umycie naczyń zalegających w zlewie (bo czemu by nie?) ;-)

Do omówienia pozostaje jeszcze tylko (lub aż) kwestia bezpieczeństwa, ale o tym napiszę już w kolejnej notce.