Droga. Byle tania.
6 osób
Moderatorzy:
    Agata mrtswtk

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

27/09/13 od mrtswtk
W temacie: Bezpieczeństwo

Couchsurfing a bezpieczeństwo

Wielu osobom (na ogół tym, które nie miały z CS do czynienia) skorzystanie z noclegu u osoby ogłaszającej się w internecie wydaje się być ryzykownym przedsięwzięciem.

Gdy podróżując korzystałam z Couchsurfingu znajomi zarzucali mi głupotę i przestrzegali przed mordami i gwałtami. A jak to jest w rzeczywistości?

W rzeczywistości zawsze należy zachowywać pewne kroki zapobiegawcze. Mnie nigdy nie spotkała niebezpieczna czy choćby przykra sytuacja ze strony Hosta, nie znaczy to jednak, że takie się nie zdarzają, i zawsze mam to na uwadze szukając osoby, u której mogłabym się zatrzymać.

System referencji

Podstawowym i najważniejszym czynnikiem weryfikującym, na którym jest oparta cała idea CS, to referencje, czyli komentarze polecające danego użytkownika portalu. Referencje wystawiają sobie nawzajem: osoba oferująca nocleg (Host) i osoba, która się u niej zatrzymała (Couchsurfer). Referencje mogą wystawiać sobie również znajomi, oprócz tego można dodać ich do listy przyjaciół.

Referencja może być pozytywna, neutralna lub negatywna, w zależności od tego jakie doświadczenia mamy z daną osobą. Jeżeli Host urzekł nas czymś szczególnym (np. podrzucił na lotnisko, a przecież nie musiał tego robić) warto uwzględnić to w komentarzu. Z drugiej strony jeżeli ktoś naraził nas na niebezpieczeństwo, koniecznie należy ostrzec innych użytkowników wystawiając stosowny komentarz.

Na co zwracać uwagę?

Opierając swoje poszukiwania na referencjach warto mieć na uwadze:

  • Jak dużo referencji ma dany użytkownik – nie polecałabym zatrzymywania się u osób bez referencji, zwłaszcza kobietom. Przykładowo w Indiach mężczyźni uważają tą stronę za pewnego rodzaju portal randkowy… Zdarzają się przyzwoici gospodarze, ale żeby  mieć co do nich pewność należy dokładnie przeanalizować ich referencje.
  • Jacy ludzie wystawiają referencje – jeżeli widzimy, że dana osoba ma referencje od ludzi z tego samego miasta, czy nawet kraju, mogą to być po prostu jego znajomi lub osoby poznane na CS Meetings. Warto przeanalizować czy referencje pochodzą od ludzi z różnych krajów i jakie informacje o Hoście zawierają.
  • Jeżeli widzimy w referencjach opinię kogoś z Polski warto napisać do tej osoby i zapytać się o Hosta jeżeli tylko mamy co do niego wątpliwości.

Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy profil danego użytkownika jest uzupełniony – w jakim stopniu i o jakie informacje. Jeżeli Host nie pisze o sobie nic na ogólnodostępnym profilu nie warto nawet rozważać jego zaproszenia. Zdjęcia na profilu to podstawa – najlepiej więcej niż jedno.

W kwestii bezpieczeństwa Couchsurferek najlepiej sprawdza się zasada zatrzymywania się tylko u kobiet. Po prostu - co by nie kusić losu.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):