Domowe sposoby
3 osoby
Moderatorzy:
    Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/12/13 od Antisaina

Obróbka drewna

w małej skali

Parę razy przyszło mi stanąć przed problemem, co zrobić, by surowe drewno doprowadzić do stanu używalności. Oczywiście surowe drzewo ma swój niewątpliwy charakter, jednak mało które jest wycięte i oddane do użytku na surowo, bez jakiejkolwiek obróbki.

Chociażby meble, które są używane w naszych mieszkaniach. Nawet te wyglądające jak przed chwilą wycięte z sosny, są już wygładzone, o ile w ogóle nie zupełnie gładkie.

Nie obrobione drewno jest po prostu wycięte. Posiada mnóstwo drzazg i postrzępione krawędzie. Nie jest bezpiecznym i dobrym elementem do codziennego użytku w takiej formie. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństw skaleczenia lub wbicia drzazgi.

Mamy swój kawałeczek drewna, który chcemy obrobić, doprowadzić do stanu używalności. Potrzebować będziemy co najmniej dwa różne papiery ścierne, drobno- i gruboziarnisty. Polecam jednak używać trzech i więcej stopni. Im drobniejsze ziarno papieru, tym dłużej się szlifuje. Na koniec będzie dużo pyłu i kurzu, a więc dużo sprzątania. W miejscu pracy rozkładamy gazetę lub wychodzimy na dwór, balkon, lub przed dom.

Najpierw zaczynamy pocierać kawałek drewna druboziarnistym papierem ściernym, aż do chwili gdy pocieranie już nie będzie tworzyć gładszej powierzchni. Oczyszczamy drewno. Następnie zaczynamy pocierać powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym, który bardziej wygładzi powierzchnię. Ogólnie zasada jest taka, że im drobniejszy papier ścierny, tym gładsza powierzchnia. Zawsze zaczynamy szlifowanie od gruboziarnistego papieru, a kończymy na drobnoziarnistym.

Tekstura drewna Tekstura drewna (Kevin Dooley /CC BY 2.0/ www.flickr.com/photos/paged...)

Można do szlifowania użyć np. takie zestawienie, aby uzystać gładką powierzchnię: zaczynamy 80, potem 120, a kończymy na 180. Dzięki temu przejście jest łagodne i nie będziemy stracić niepotrzebnie sił na szlifowanie papierem 180. Jest to dużo szybszy i efektywniejszy sposób niż szlifowanie tylko papierem 180.

Sposób ten nadaje się do obróbki małych elementów, kiedy musimy zrobić do ręcznie.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
23/02/2014 Ola

Malujemy rower

6 komentarzy, ostatni z 03/04/2015 od Ola
08/01/2014 AgnesO

Kombiwar

w kuchni bez piekarnika
2 komentarze, ostatni z 09/01/2014 od AgnesO
11/12/2013 Antisaina

Kisiel

3 komentarze, ostatni z 11/12/2013 od Agata