Domowe sposoby
3 osoby
Moderatorzy:
    Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

09/12/13 od Antisaina

Bejcowanie

Gdy już skończymy szlifować drewno (więcej o tym w notatce Obróbka drewna), warto pomyśleć o zabezpieczeniu go przed niekorzystnymi czynnikami. Idealna do tego będzie bejca, która jest impregnatem do barwienia drewna. Hamuje rozwój grzybów i pleśni, jednak tylko w niewielkim stopniu. Jeżeli chcemy zaimpregonować drewno na dłużej, warto pomyśleć jeszcze o lakierze lub wosku. Jeżeli miejsce jest narażone na wilgoć, warto sięgnąć po lakierobejcę. Dzięki bejcy mamy okazję podkreślić i zabarwić strukturę drewna na dowolnie wybrany przez nas kolor (a ich paleta jest już naprawdę całkiem spora - bejce czerwone, niebieskie, zielone, żółte itd.). Malowanie drewna bejcą nazywamy bejcowaniem. Jest to w rzeczywystości nasycanie nią drewna. Nakładamy dwie lub nawet trzy warstwy.

W pracowni W pracowni (Milosz1/ / http:/ CC BY 2.0/www.flickr.com/photos/mikolski/2106686322)

Zanim jednak weźmiemy się za bejcowanie, pomyślmy jaki chcemy osiągnąć efekt oraz do czego będziemy wykorzystywać daną rzecz. Zależnie od tego musimy dobrać rodzaj bejcy i kolor, który może być przypominający naturalne drewno, a nawet konkretne jego rodzaje jak np. wiśnia, orzech itd. lub może zupełnie odbiegać kolorystycznie w całkiem abstrakcyjne barwy (np. wspomniana już zieleń, czerwień czy biel).

Charakterystyczną cechą bejcy, za którą ją bardzo cenię, jest zachowywanie naturalnie widocznego rysunku słojów.  Wyrównuje barwę podłoża i ujednolica jego koloryt.

Zanim naniesiemy bejcę, dokładnie oczyszczamy kawałek drewna. Najlepiej nanosić ją na drewno już wyszlifowane, ale nie pokryte żadnymi środkami. Warto do tej czynności użyć miękkiego pędzla lub gąbeczki (zależnie od wielkości powierzchni). Ciemniejszy kolor uzyskujemy nakładając kolejne warstwy bejcy.

Następnie bejcę pokrywamy lakierem. Są na rynku bejce już zawierające lakier. Są to lakierobejce, które są w rzeczywistoście lakierem z pigmentem. W takim wypadku ostatni punkt oczywoście można pominąć. Osobiście polecam jednak użycie zwykłej bejcy, której również mamy do wyboru do koloru.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
23/02/2014 Ola

Malujemy rower

6 komentarzy, ostatni z 03/04/2015 od Ola
08/01/2014 AgnesO

Kombiwar

w kuchni bez piekarnika
2 komentarze, ostatni z 09/01/2014 od AgnesO
11/12/2013 Antisaina

Kisiel

3 komentarze, ostatni z 11/12/2013 od Agata