Warsztaty fotograficzne
5 osób
Moderatorzy:
    pinot Antisaina Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

27/11/13 od Antisaina

Tylko nie centrum

mocne punkty

Mamy tendencję do fotografowania interesujących nas obiektów, w taki sposób, że znajdują się w centrum kadru. Gdy patrzymy na jakiś obiekt - patrzymy bezpośrednio na niego i na nim skupiamy wzrok, zapominając o tym co jest w około niego, że znajduje się w określonej przestrzeni. Zdjęcie nie jest zapisem tego w jaki sposób widzimy, tylko kreacją tego widzenia.

Fotografując jakiś przedmiot czy obiekt musimy go umieścić w przestrzeni, a następnie w kadrze. Co mam na myśli pisząc o przestrzeni? Zazwyczaj nasz obiekt będzie się gdzieś znajdował - np. zachód słońca w górach, samochód na parkingu. Jednak będą takie sytuacje gdy określenie przestrzeni będzie niepotrzebne np.  czasami portret,  kolczyki na stole i inne zdjęcia produktowe. Następnie obiekt i daną przestrzeń, którą mamy i określiliśmy, musimy umieścić w kadrze czyli zakomponować. O ile pierwszy etap robimy raczej mimowolnie, to drugi już trzeba sobie uświadomić aby dobrze wyszedł.

Mocnym punktem jest tu pień drzewa. Mocnym punktem jest tu pień drzewa. (Barbara Ciach)

Do kompozycji niezbędne będą nam mocne punkty. Dobre zdjęcie przykuwa uwagę i wywiera wpływ na odbiorcę. Świetnym zabiegiem na uzyskanie dobrego zdjęcia jest zagospodarowanie mocnych punktów. Nasz wzrok mimowolnie odbiega z centrum do narożników. Jeżeli wykorzystamy co najmniej jeden mocny punkt, a najlepiej dwa lub trzy, nasze zdjęcie będzie bardziej wyraziste i z harmonijną kompozycją. Przy czym środek fotografii niekoniecznie jest właśnie tym mocnym punktem.

Zbieg linii jest mocnym punktem. Zbieg linii jest mocnym punktem. (Barbara Ciach)

Co będzie naszym upragnionym mocnym punktem? Niewątpliwie oczy, ale też wyróżniający się element, czy to kolorystycznie, czy kształtem. Będzie nim również punkt zbiegu linii...

Skoro już o liniach mowa - należy zwrócić uwagę na mocne linie kadru, które można wyznaczyć dla większości fotografii. O ile mocne punkty są miejscowe, o tyle linie potrafią ciągnąć się przez cały kadr. Widzieliście je kiedyś na zdjęciach? Nie muszą być rzeczywiste, chociaż mogą. Do tym realnych należy np. horyzont, linia budynku, natomiast do wirtualnych możemy zaliczyć kierunek kroków, wzroku, ale też relacje pomiędzy osobami na zdjęciu. 
 
Wasze ulubione zdjęcia też na pewno mają takie punkty i linie, tylko trzeba je odkryć.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane na stronie:
13/12/2013 Antisaina

Pod słońce

1 komentarz z 17/12/2013 od SKIP
05/12/2013 Antisaina

Zima dla amatora zdjęć

5 komentarzy, ostatni z 13/12/2013 od Antisaina
04/12/2013 Ola

Prostujemy zdjęcia

2 komentarze, ostatni z 05/12/2013 od Antisaina