Skansenowe Klimaty
4 osoby
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    Chris888 Ola polandpark Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Skansen w Sztokholmie

O skansenie w Sztokholmie wspominałam już przy okazji tekstu o samej instytucji skansenu - gdyż był to pierwszy tego typu obiekt na świecie.

Wracając jednak do samego skansenu - jest to jedna z tych atrakcji Sztokholmu, które można polecić w ciemno.

(Matvyei, CC-BY-SA-3.0-2.5-2.0-1.0, http://commons.wikimedia.or... )

Po pierwsze - skansen ma bardzo urozmaicona strukturę. Możemy odwiedzić zarówno maleńki domek z pokrytym darnią dachem jak i zwiedzić XIX-wieczne miasteczko czy kościół. na mnie duże wrażenie zrobiła architektura Laponii - między innymi taki oto składziki na "kurzej nóżce". 

( m.prinke (Flickr), CC-BY-SA-2.0, http://commons.wikimedia.or...)

Poza zwiedzaniem tradycyjnych domostw możemy zobaczyć też zakłady rzemieślników - mi najbardziej podobała się huta szkła, gdzie z bezpiecznej odległości goście skansenu mogli przyglądac się pracy szklarza. Przy okazji w zakładzie można zakupić produkowane tam przedmioty.

(Holger.Ellgaard, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or... )
Na terenie skansenu znajduje się też muzeum zapałek i tytoniu - zobaczymy tam między innymi największe cygaro na świecie. Polecam też zobaczyć bogatą kolekcję pudełek po zapałkach.

W skansenie znajdziemy jednak nie tylko zabytki kultury materialnej. Żeby uatrakcyjnić swoją ofertę również dla najmłodszych w skansenie umieszczono sporo żywego inwentarza, ale również... zoo. I to całkiem fajne zoo, z dużym wybiegiem dla wilków czy sporym fokarium - gdzie przez szybę można obserwować harce fok w wodzie. Przede wszystkim jednak można zobaczyć łosie - nie wiem czy wdzieliście kiedyś takiego łosia, ale mi to stworzenie wyjatkowo przypadło do gustu.