Boże Narodzenie
2 osoby

w avatarze strony wykorzystano zdjęcie © jorisvoUstawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

02/12/13 od AgnesO

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Adwent w Szwecji

Adwent w Szwecji, rozpoczynający się pierwszego grudnia, raczej niewiele ma wspólnego z modlitwami i wizytami w kościele, tak jak zazwyczaj wygląda to w Polsce. Mimo to, Szwedzi uwielbiają celebrować wielkie oczekiwanie na Boże Narodzenie. Pierwszego grudnia, jak na zawołanie, wszystkie szwedzkie okna rozbłyskają jasnym światłem. Głównym elementem symbolizującym oczekwianie jest świecznik, składający się z czterech świec. Pierwszą z nich zapala się właśnie w pierwszą niedzielę Adwentu. Potem kolejne, w kolejne niedziele, aż na końcu świecą się wszystkie cztery.

Elektrisk julstjärna Elektrisk julstjärna (Anders Lagerås/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Julstj%C3%A4rna.jpg)

Początek Adwentu to także okazja do spotkań z najbliższymi, pieczenie cynamonowych ciasteczek i popijanie Glöggu. Właściwie to bardziej czas celebracji, niż zadumy.

Oprócz czterech świec, mieszkańcy Szwecji wieszają w oknach papierowe gwiazdy, najczęściej czerwone lub białe, czasami podświetlane. Jest to zwyczaj, który podoba mi się najbardziej i sama zamierzam go w tym roku wprowadzić w życie. Innym ważnym elementem jest popularny także u nas, kalendarz adwentowy, za pomocą którego odlicza się dni do Wielkiego Święta. Zwyczaj ten, tak samo jak wieszanie świecącej gwiazdy, pochodzi od niemieckich luteranów.

Ostatnio komentowane na stronie:
27/11/2014 ruda

Różdżka/ Drzewo Jessego

1 komentarz z 12/02/2016 od roxa
18/12/2013 Agata

Co się jada w Wigilię?

7 komentarzy, ostatni z 07/01/2015 od Agata
07/12/2013 Agata

Od podłaźniczki do choinki

2 komentarze, ostatni z 22/12/2014 od pinot
02/12/2014 ruda

Zbieranie bombek

2 komentarze, ostatni z 09/12/2014 od ruda