Skansenowe Klimaty
4 osoby
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    Chris888 Ola polandpark Antisaina

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

Chrystus Frasobliwy

Odwiedzając muzea czy skanseny, ale też oglądając suweniry prezentowane na straganach przy okazji jakiś festivali, możecie natknąć się na figure przedstawiającą Chrystusa Frasobliwego.

Był to kiedyś bardzo popularny motyw rzeźbarski - szczególnie w sztuce ludowej. Nie bez kozery zapewne była tu jego zwarta forma, ułatwiająca rzeźbienie -podobny wniosek nasuwa się zresztą w przypadku rzeźby Matki Boskiej Skępskiej, której prosta forma również musiała jakoś wpływać na wybór tego motywu przez ludowych rzeźbiarzy.

( Mateusz. Sz, CC-BY-3.0, http://commons.wikimedia.or... )
Motyw ten najpierw pojawił się u naszych zachodnich sąsiadów - na terenie dzisiejszych Niemiec i Austrii. Następnie przez Śląsk i Pomorze zaczął przenikać do sztuki ludowej. Należy dodać że sztuka ludowa często czerpała ze sztuki "wysokiej".

Po czym poznać, że mamy do czynienia z Chrystusem Frasobliwym? Podstawowe elementy w tym temacie rzeźbiarskim to korona cierniowa, ślady po biczowaniu, strapiony wyraz twarzy, ręka podpierająca głowę - czasem stopa wsparta na czaszce.

W woj. podkarpackim, w miejscowości Jeżowe znajduje się nawet Muzeum Figur Chrystusa Frasobliwego, lecz zapewniam Was, że w większości Muzeów Etnograficznych też znajdziecie przynajmniej półkę, na której będzie stało kilka takich świątków. 

(Tomasz Majowicz, CC-BY-SA-3.0, http://commons.wikimedia.or...)