Wielkanoc
6 osób
Moderatorzy:
    Ola

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

11/04/14 od AgnesO
W temacie: Wielkanoc na świecie

Wielkanoc w Szwecji

Glad Påsk!

Szwedzka Wielkanoc w dużym stopniu różni się od polskiej. Przede wszystkim chodzi o to, że Szwecja to kraj świecki. Rzadko chodzi się tam do kościoła, a tradycje mają bardzo niewiele wspólnego z naszymi. Najważniejszy jest odpoczynek z bliskimi i smakowite uczty przy stole. Wielu Szwedów wykorzystuje te kilka wolnych od pracy dni, do przygotowania swoich żaglówek albo uprzątnięcia domków letniskowych na zbliżające się lato. Mówi się, że Wielkanoc w Szwecji to święto dla dzieci - o tym w dalszej części notatki.

(Guillaume Baviere /https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/6941930830)

Pamiętam, że jak pierwszy raz poleciałam na Wielkanoc do Göteborga, byłam zadziwiona ilością wielkanocnych słodyczy z marcepanu, znajdujących się w sklepach. Wydaje mi się, że w Polsce nie jest on tak popularny. Gdy chciałam kupić cokolwiek słodkiego związanego z Wielkanocą, czyli czekoladowego królika albo małe jajeczka, wszystkie słodkości miały w sobie marcepan. Byłam tym też lekko zawiedziona gdyż po prostu nie przepadam za marcepanowym nadzieniem.

Niemniej marcepanowe słodkości wiążą się z Påskägg - tradycją obdarowywania dzieci marcepanowymi czekoladkami, ukrytymi w kolorowych, plastikowych jajach. Odbywa się to w Wielką Sobotę.

(Quichot (Edwin Klein)/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Easter_Eggs.JPG)

Inną bardzo popularną tradycją jest Påskkärring - święto obchodzone w pierwszym dniu uroczystości, czyli podczas Wielkiego Czwartku. Påskkärring trochę przypomina Halloween. Małe czarownice z wymalowanymi buziami i chustkami na głowach, chodzą od domu do domu, życząc wszystkim Glad Påsk, czyli Wesołej Wielkanocy. W zamian oczekują słodyczy, które zbierają do koszyków. Tradycja pochodzi prawdopodobnie z XVIII i XIX-wiecznych legend, kiedy to poczas Wielkiego Czwartku, czarownice zlatywały do Blåkulli i świętowały szabat razem z diabłem. 

( Bengt Nyman/https://www.flickr.com/photos/bnsd/5646578279)

Wielki Piątek to najważniejszy dzień Wielkanocy dla Szwedów. To dzień, w którym je się tylko potrawy rybne - najczęściej z łososia. To tradycja z czasów sprzed reformacji, kiedy mieszkańcy Szwecji pościli i jedli tylko ryby.

(Guillaume Baviere/https://www.flickr.com/photos/84554176@N00/6933010232)

Jeszcze jedną obchodzoną przez Szwedów tradycją jest ozdabianie gałązek różnokolorowym pierzem. Jest to bardzo wiosenny akcent, szczególnie silny w momencie gdy Święta Wielkanonce wypadają jeszcze w marcu, a za oknem leży śnieg;)

Tak więc do Wielkanocy nie przykłada się w Szwecji tak dużej wagi jak np. w Polsce. Mimo, że jest to jedno z najważniejszych świąt, to raczej podchodzi się do niego na luzie, a ważniejsze od jakichkolwiek tradycji, jest dla Szwedów spotkanie z rodziną i wspólny odpoczynek od pracy.

Ostatnio komentowane na stronie:
17/04/2014 Ola

Niedziela Wielkanocna

2 komentarze, ostatni z 28/03/2016 od pinot
19/04/2014 Ola

Sernik wielkanocny z gruszkami mojej mamy

3 komentarze, ostatni z 20/04/2014 od ruda