Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

03/01/14 od Marzena

Najstarsza kanalizacja miejska

i robotnicza osada Egiptu

2000 tys. lat p. n. e powstała osada protomiejska o wdzięcznej nazwie El- Lahun zwanej też po prostu Kahun. Została zbudowana dla niewolników, którzy budowali wówczas piramidę. Była więc osadą, która powstała tylko i wyłącznie jako miasteczko robotnicze.

Bardzo schematycznie narysowałam dla Was rzut tej osady (przepraszam za krzywe linie, ale działam bez linijki)

(Joanna Cudziło)

I teraz tak... Jak mam nadzieję widać na załączonym obrazku, możemy podzielić El- Lahun na dwie główne części - z lewej strony takie malutkie prostokąciki to mieszkania robotników, których liczba wynosiła ok. 250. Nędzne, małe, powtarzające się domki. Drugą część (oddzieloną pionową kreską w jednej trzeciej prostokąta) stanowiły domy najbogatszych urzędników oraz pałac faraona. I możemy się zastanowić po co w robotniczym miasteczku faraon miałby sobie stawiać pałace... Ale jakoś przecież trzeba kontrolować i lustrować prace jakie się tam odbywały i raz na jakiś czas z taką właśnie wizytą faraon przybywał.

El-Lahun otoczone było jednym murem o wysokości ok. 2m z jedną tylko bramą wyjazdową, która prowadziła na plac budowy piramidy (która znajdowała się ok. 1km od Kahun zaznaczona małą strzałką na rysunku). Ceglany mur nie służył jednak obronie miasta, a chronił przed wiatrem.

Teraz kilka zdań o ulicach... Te większe miały po 8-10 metrów szerokości, mniejsze 4m. Na środku ulicy znajdował się kanał, który był właśnie taką pierwszą próbą kanalizacji miejskiej. Środkiem ulicy próbowano odprowadzać nieczystości oraz wody deszczowe.

EL-Lahun nie jest jednak przykładową osadą egipską. Po rzucie możemy wnioskować, że rysuje się tu układ ortogonalny, zorientowany względem stron świata, o prostokątnej siatce ulic i dużej regularności. Nie kojarzmy jednak Kahun jako przykładu czy schematu budowania osad w Egipcie. Egipskie miasta i osady były znacznie bardziej nieregularne, jednak El-Lahun to tymczasowa osada robotników, dlatego odbiega wyglądem od prawdziwych miast.

 

 

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):