Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

06/01/14 od Marzena

Tiryns

i droga ostatniej ucieczki

Tiryns to bardzo ciekawy przykład miasta obronnego, twierdzy. Słuchając i czytając o nim byłam zaskoczona jak bardzo przewidziane było rozłożenie poszczególnych budynków, ulic i placów. Możemy więc powiedzieć, że występuje tu świadoma kompozycja zespołu. Narysowałam dla Was rzut Tirynsu, na którym od razu maluje się jego wydłużona kompozycja.

(Joanna Cudziło)

Tiryns to miasto z 1400-1200 r. p. n. e. Jest ono otoczone murami zwanymi cyklopowymi (jego elementy dochodziły nawet do 12 ton). Spójrzmy jeszcze raz na rzut... moim zdaniem możemy pokusić się o stwierdzenie, że urbanistyka miasta nie uznaje jego osiowości.

Zwróćcie proszę uwagę na świetny sposób obrony i trudność dostępu do wielkiego megaronu (zaznaczonyna rysunku numerem 16). Strzałkami zaznaczyłam drogę atakującego. Pokonując mury ciężko było jednoznacznie określić, czy atakujący powinien kierować się na prawo czy na lewo. Gdy już skręcił w lewo napotkał na bramę, która była kolejnym elementem obronnym. Gdy udało mu się pokonać już bramę trafiał na plac, na którym również nie było wiadomo gdzie iść dalej, by trafić na cel ataku... Gdy już udałoby się i to zadanie i atakujący dostał by się na część przeznaczoną dla najważniejszych postaci Tirynsu, król używał własnej drogi ostatniej ucieczki (zaznaczoną czerwoną strzałką  z lewej strony rysunku). Tak więc król mógł czuć się dość bezpiecznie w Tirynsie.

Elementy zaznaczone na żółto to budynki zadaszone. Długość całego miasta to 300m, nie była to więc potężna wydzielona przestrzeń, jednak zamknięta struktura o charakterze obronnym, która doskonale pełniła swoją funkcję. W mieście przewidziane było np. również miejsce dla strażników, które znajdowało się na samym dole (zaznaczone na żółto takie cztery kwadraciki).

Podsumowując - Tiryns to miasto charakterystyczne dla kultury mykeńskiej (te miasta mają charakter obronny). Układ miasta miał na każdym kroku ułatwiać jego obronę, różne przejścia, zmiana placu w ulice przypominały momentami labirynt. Król miał swoją drogę ostatniej ucieczki. Mury cyklopowe dostosowane były do układu terenu, a cała kompozycja miasta była naprawdę świadoma i przemyślana.