Przestrzeń, forma, idea
5 osób
Moderatorzy:
    Marzena

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: autorzy
Moderacja: przed publikacją
RSS RSS
Zarejestruj się

26/04/14 od Marzena

Problem architekta barokowego

czyli fasada parawanowa

Co to fasada parawanowa? Czy słyszeliście wcześniej o takim sformułowaniu lub znacie przykłady obiektów, w których została wykorzystana?

Fasada parawanowa to najłatwiej mówiąc praktycznie ściana, która ma swój rysunek (tzn fasada staje się swoim własnym tematem). Istnieją kościoły gdzie nie zrobiono fasad.  Postawionio sam budynek a fasada została dobudowana później.

Przykładem może być kościół Karmelitów w Warszawie.

(http://upload.wikimedia.org...)
Karmelici w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu, mają właśnie tego typu fasadę która w pewien sposób zasłania sam kościół swoją bryłą. Fasada jest wyższa i szersza niż kościół. Dając tym samym odpowiednie proporcje dla znajdującego się na niej bogatego detalu.

Są jednak jeszcze bardziej ciekawe przypadki gdzie kościół jest wręcz 3 razy węższy niż sama fasada. Jest to kościół karmelitanek bosych, obecnie protestancki, o jednoprzestrzennej bryle. Trzeba było zrobić taką zabawną fasadę, która jest trójosiowa, z trzema wejściami, ale tylko jedno wejście jest właściwe. Pierwsze wejście to klatka schodowa,na środkowe znajduje się drzwi do kościoła, a trzecim jest przejście na podwórko kościoła. Fasada właściwie udaje kościół.
(http://upload.wikimedia.org...) Określenie fasadowość było podobno używane jako określenie pejoratywne i to był zarzut w stosunku do architektury barokowej że była ona fasadowa.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):