KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

03/04/14 publiczna

Nagroda Priztkera

Budynek sztuką

Podobnie jak wyróżnione za szczególne osiągnięcia osobistości otrzymują Nagrodę Nobla, tak w dzidzinie architektury przyznaje się Pritzker Prize. Jest to najwyższa nagroda w tej dziedzinie przyznawana co roku osobie, której projekty znacząco wpłynęły na rozwój otoczenia. Liczy się oczywiście także wyjątkowy projekt, solidne i konsekwentne wykonanie oraz zmysł praktyczny.

Nagroda ufundowana została w 1979 roku, przez Jay A. Pritzkera, właściciela między innymi hoteli Hyatt. Mówiąc, że Pritzker Prize to Nobel wśród nagród architektonicznych, można mieć na myśli także to, że wiele procedur i zasady jej wręczania, było wzorowanych na nagrodzie Alfreda Nobla właśnie. Laureaci Pritzkera, otrzymują dotację w wysokości stu tysięcy dolarów, specjalny certyfikat, a także od 1987 roku - brązowy medal oraz rzeźbę angielskiego rzeźbiarza Henry'ego Moore'a.

Większość laureatów nagrody ze wszystkich lat, to Amerykanie, natomast ostatnie dwie nagrody, przyznane zostały Japończykom. W tym roku, wyróżniony główną nagrodą jest Shigeru Ban, architekt pracujący na całym świecie. Jego projekty słyną z innowacyjnego wykorzystania papieru w formie kartonowych tub. Ważne w jego twórczości jest także zachowanie przestrzeni uniwersalnej. Do jego najważniejszych projektów należy Centre Pompidou-Metz Museum we Francji - oddział paryskiego Centrum Pompidou. Prace nad tym wyjątkowym projektem trwały od 2006 do 2010 roku. Budynek muzeum sztuki nowoczesnej charakteryzuje się przede wszystkim wielkim falistymi dachem, niezwykle wyróżniającym się pośród klasycznych budowli wokół.

Centre Pompidou-Metz Centre Pompidou-Metz (Guido Radigh/ttp://en.wikipedia.org/wiki/File:Metz_%28F%29_-_Centre_Pompidou_-_Au%C3%9Fenansicht.jpg)

(DRAC de lorraine/http://en.wikipedia.org/wiki/File:PompidouMetz-night.tif)

Ostatnim projektem Ban'a jest Cardboard Cathedral (Kartonowa Katedra) w Christchurch w Nowej Zelandii. Do jej zbudowania wykorzystano 86 kartonowych tub. To co mnie podoba się najbardziej w tej budowli, to kolorowe szkło i trójkątny witraż.

(Jocelyn Kinghorn/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Cardboard,_wood_and_glass.jpg)

Mimo, że nie wszyscy uznają architektoniczne budowle za dzieła sztuki, to myślę, że budynki takich architektów, jak laureaci Nagrody Pritzkera, bez wątpienia można do takich zaliczyć.

Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot