Stary Bar
Nie, nie będę Wam opowiadać o jakiejś knajpie, a o czarnogórskim miasteczku, choć nazwa pewnie kilkoro z Was zmyliła. Zacznę od tego, że Bar to spore miasto, a także największy port w Czarnogórze. Natomiast położony nieco dalej i nieco wyżej Stary Bar znany jest z czegoś zupełnie innego.
Przeszłość i współczesność łączą się w Starym Barze. Akwedukt dochodzący do miasta, a wokół niego nowe budynki.
(ruda)
Stary Bar składa się się z normalnych zabudowań, mieszkają tam ludzie, generalnie nic nadzwyczajnego. Jednak nie do końca. Oprócz tego co typowe dla miast i miasteczek, znajdziemy tam ruiny Starego Baru, położone tuż u podnóża malowniczego pasma Rumija. Miasto to miało typowo obronny charakter, o czym świadczy jego położenie – na wzgórzu mającym dość strome ściany, z którego można było mieć doskonały widok na okolicę. Jego warowny charakter podkreślają również otaczające go, dość wysokie mury.
Ruiny Starego Baru są naprawdę malownicze!
(ruda)
Miasto ma ponad 1000letnią historię, a zamieszkane było do 1879roku, gdy zostało odbite przez Czarnogórców z rąk Turków. Stary Bar bardzo silnie ucierpiał podczas trzęsienia ziemi z 1979 roku. Mimo upływu czasu, wiele budynków jest w całkiem dobrym stanie, co zapewne jest wynikiem działań rekonstruktorskich, jakie były tu prowadzone. Na szczęście znalazły się fundusze, by zadbać o ten teren. Co więcej, od pewnego czasu lokalni działacze chcą „ożywić” Stary Bar. Odbywają się tam zatem koncerty, przedstawienia, wystawy artystyczne. Kiedy byłam tam w 2012 roku istniały plany, aby w części budynków rezydowali artyści, którzy w stworzonych tam pracowniach mogliby prezentować swoje dzieła. Według mnie jest to dość dobry pomysł.
Kościółek w Starym Barze
(ruda)
Zwiedzanie Starego Baru to wyjątkowo przyjemne doświadczenie, które dodatkowo umilają nam piękne widoki na pasmo Rumija. Warto jest zatem zboczyć z głównej drogi wzdłuż wybrzeża Adriatyku, by odwiedzić to piękne i historyczne miejsce.
