"Dzika" Europa
8 osób
Moderatorzy:
    Ola
Autorzy strony:
    Ola
Subskrybenci:
    pinot WiktorOnoff Ola Agata Atavus AgnesO mzag ruda

Ustawienia strony:

Widoczność: wszyscy
Publikować mogą: wszyscy
Moderacja: tylko niezaufani
RSS RSS
Zarejestruj się

07/05/14 od ruda
W temacie: Czarnogóra

Stary Bar

Nie, nie będę Wam opowiadać o jakiejś knajpie, a o czarnogórskim miasteczku, choć nazwa pewnie kilkoro z Was zmyliła. Zacznę od tego, że Bar to spore miasto, a także największy port w Czarnogórze. Natomiast położony nieco dalej i nieco wyżej Stary Bar znany jest z czegoś zupełnie innego.

Przeszłość i współczesność łączą się w Starym Barze. Akwedukt dochodzący do miasta, a wokół niego nowe budynki. Przeszłość i współczesność łączą się w Starym Barze. Akwedukt dochodzący do miasta, a wokół niego nowe budynki. (ruda)

Stary Bar składa się się z normalnych zabudowań, mieszkają tam ludzie, generalnie nic nadzwyczajnego. Jednak nie do końca. Oprócz tego co typowe dla miast i miasteczek, znajdziemy tam ruiny Starego Baru, położone tuż u podnóża malowniczego pasma Rumija. Miasto to miało typowo obronny charakter, o czym świadczy jego położenie – na wzgórzu mającym dość strome ściany, z którego można było mieć doskonały widok na okolicę. Jego warowny charakter podkreślają również otaczające go, dość wysokie mury. 

Ruiny Starego Baru są naprawdę malownicze! Ruiny Starego Baru są naprawdę malownicze! (ruda)

Miasto ma ponad 1000letnią historię, a zamieszkane było do 1879roku, gdy zostało odbite przez Czarnogórców z rąk Turków. Stary Bar bardzo silnie ucierpiał podczas trzęsienia ziemi z 1979 roku. Mimo upływu czasu, wiele budynków jest w całkiem dobrym stanie, co zapewne jest wynikiem działań rekonstruktorskich, jakie były tu prowadzone. Na szczęście znalazły się fundusze, by zadbać o ten teren. Co więcej, od pewnego czasu lokalni działacze chcą „ożywić” Stary Bar. Odbywają się tam zatem koncerty, przedstawienia, wystawy artystyczne. Kiedy byłam tam w 2012 roku istniały plany, aby w części budynków rezydowali artyści, którzy w stworzonych tam pracowniach mogliby prezentować swoje dzieła. Według mnie jest to dość dobry pomysł.

Kościółek w Starym Barze Kościółek w Starym Barze (ruda)

Zwiedzanie Starego Baru to wyjątkowo przyjemne doświadczenie, które dodatkowo umilają nam piękne widoki na pasmo Rumija. Warto jest zatem zboczyć z głównej drogi wzdłuż wybrzeża Adriatyku, by odwiedzić to piękne i historyczne miejsce.

Ostatnio komentowane na stronie:
14/11/2010 MG

Wodospady Krka

Plitwice w gorszym wydaniu.
3 komentarze, ostatni z 06/11/2018 od Jacko
02/09/2014 ruda

Gjipe

najpiękniejsza plaża w Albanii
3 komentarze, ostatni z 05/11/2018 od Jacko
19/08/2014 ruda

Ksamil

1 komentarz z 26/05/2017 od orciobiq