AutorWydawca pioter
Piotr Diehl
subskrybuj autora
(subskrybuje: 11 osób)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

Wpisy:
Notatki 201 (+468/-1)
Komentarze 282 (+99/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

02/07/14 publiczna

Eger - twierdza graniczna

Miasto historia. Jedno z najważniejszych miast średniowiecznego Królestwa Węgier. Biskupstwem stał się już w 1009 roku. W 1241 został spustoszony przez Mongołów. W XV wieku odpierał ataki Husytów. Potem był najdłużej broniącym się przed Turkami miastem węgierskim.
 
(pioter)
 
Do historii przeszła obrona Egeru w 1552 roku, kiedy to załoga egerskiej twierdzy pod dowództwem kapitana Istvana Dobó odparła oblężenie ponad 100 tysięcznej armii Sulejmana. W obronie brała też udział ludność miejska, w tym podobno kobiety, co uwidoczniono na płaskorzeźbie prezentowanej współcześnie przy wejściu na egerski Zamek:
 
(pioter)
 
Turcy zdobyli miasto dopiero pół wieku później, w 1598 roku. W niewoli było przez 90 lat, czyli dwukrotnie krócej niż reszta kraju. Po panowaniu tureckim zostało kilka zabytków, między innymi minaret wznoszący się na 40 metrów, położony kilkaset metrów od placu Istvana Dobó - głównego placu miasta.
 
Minaret Minaret (pioter/bywajtu)
 
Na placu Dobó dwa pomniki upamiętniające walki z Turkami. Pierwszy z nich z 1906 roku przedstawiający obrońców twierdzy, drugi nowszy z 1967 roku zatytułowany "Obrońcom twierdzy granicznej". 
 
Pomnik Pomnik "Obrońcom twierdzy granicznej". W tle Ratusz. (pioter/bywajtu)
 
Dzięki odparciu Turków Eger w historiografii i literaturze węgierskiej pełni taką rolę jak Częstochowa w naszej. Powieść Gézy Gárdonyiego z 1899 roku "Gwiazdy Egeru" opiewająca bohaterstwo egerczyków ma podobne znaczenie dla Węgrów jak "Potop" Sienkiewicza dla Polaków.
 
(pioter)
 
Turcy ustąpili z Egeru po klęsce pod Wiedniem w 1683 roku. Na Węgrzech nastały wtedy rządy Habsburgów. Podczas powstania niepodległościowego pod przywództwem Franciszka Rakoczego na początku wieku XVIII Austriacy wysadzili twierdzę obawiając się utworzenia w Egerze bastionu powstańców. Od kilkudziesięciu lat twierdza jest odbudowywana. Dziś dumnie wznosi się nad miastem i jest jedną z jego największych atrakcji turystycznych, siedzibą muzeów i miejscem licznych imprez historycznych i kulturalnych.
  (pioter/bywajtu)

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
07/07/2013 pioter

Obiad

w Soul Kitchen
1 komentarz z 03/05/2022 od Chris888
23/10/2015 pioter

W muzeum Herdera

14 komentarzy, ostatni z 03/05/2022 od Chris888