KomentatorAutorWydawca AgnesO
Agnieszka Ostrowska
subskrybuj autora
(subskrybuje: 3 osoby)

subskrybuj autora, jeśli chcesz otrzymywać informacje o jego nowych notatkach.

agnieszka.ostrowskaa@gmail.com
Wpisy:
Notatki 282 (+298/-0)
Komentarze 147 (+44/-0)
RSS RSS
Zarejestruj się

Detroit: zapomniane miasto i początki techno

Historia tego miasta jest chyba jedyna w swoim rodzaju. Oficjalny upadek Detroit w stanie Michigan, miał miejsce w 2013. Miasto, które miało być kulturalną i gospodarczą potęgą, dziś jest ruiną.

Detroit zostało założone na początku XVIII wieku przez Francuza Antoine’a de la Mothe Cadillaca, a oficjalnie stało się amerykańskie w 1796 roku. Mniej więcej od połowy XIX wieku, Detroit zaczęło się błyskawicznie rozwijać i stało się stolicą stanu Michigan. Detroit było typowo przemysłowym miastem, gdzie swoje siedziby miały takie koncerny jak Ford czy General Motors.

(Shawn Wilson/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:DetroitSkyline.jpg)

Na przestrzeni wielu lat, Detroit z najbogatszego miasta w Stanach Zjednoczonych, stało się najbiedniejszym. Złożyło się na to wiele czynników. Jednym z nich była w latach 50-tych ubiegłego wieku utrata 150 tysięcy miejsc pracy. Poniekąd przyczyną takiego stanu rzeczy był wzrostu automatyzacji i przemian technologicznych. Niewłaściwa polityka miasta, doprowadziła do likwidacji wielu budynków, restauracji i kościołów na rzecz budowy dróg. Z kolei wszystko to, stało się przyczyną do wybuchu zamieszek pod koniec lat 70-tych. W wyniku rozruchów, zamknięto wiele fabryk, a najbogatsi po prostu uciekli. Obliczono, że po zamieszkach, miasto opuściło około 200 tysięcy osób.

(Albert duce/http://en.wikipedia.org/wiki/File:Abandoned_Packard_Automobile_Factory_Detroit_200.jpg)

(Notorious4life/http://en.wikipedia.org/wiki/File:AbandonedHouseDelray.jpg)

Lata 80-te, XX wieku, przyniosły miastu rozgłos przez gwałtowny wzrost przestępczości. Umierające miasto, stało się idealnym miejscem na rozwój gangów narkotykowych. Miasto było też notorycznie podpalane.

Dziś Detroit wygląda niczym miasto rodem z Silent Hill - wymarłe, ponure i depresyjne. Rewelacyjne, ale i przerażające fotografie, można obejrzeć na The Guardian.

(http://pl.wikipedia.org/wik...)

Jednak po Detroit pozostało coś jeszcze. To detroit techno. Odmiana muzyki, która powstała jako jedna z pierwszych, zaliczanych do odmian gatunku techno. Muzyka, która świetnie oddawała fabryczny, przemysłowy charakter miasta, powstała około lat 80-tych. Inspiracją do powstania detroit techno były niemieckie zespoły takie jak Kraftwerk czy Tangerine Dream. Jednym z najbardziej znanych didżejów i producentów muzycznych, zafascynowanych detroit techno, był urodzony w Detroit Jeff Mills.

Mówi się o tym we wpisach (lub komentarzach do nich):


Ostatnio komentowane notatki autora:
05/03/2014 AgnesO

Słodki crème brûlée

3 komentarze, ostatni z 02/04/2016 od Mis_Paskownik
25/10/2013 AgnesO

Paryż na fotografiach

4 komentarze, ostatni z 07/03/2016 od pinot
Notatki o podobnych miejscach: